שחזור קרקפת

הקרקפת, או העור המכסה את אזור הגולגולת, הינה רקמה רב שכבתית דקה יחסית אשר מכסה את עצמות הגולגולת. ייחודה של הקרקפת בהיותה רקמה עם שיער המגן על הקרקפת ובעל משמעות אסתטית לפנים ולגוף כולו. הצורך בתהליך של שחזור קרקפת יכול להתעורר במקרים של כריתת גידולים שפירים או ממאירים, שומות מולדות גדולות, חסר מולד או לאחר תאונה.

שחזור קרקפת תלוי בגודל החסר, בעומקו ובמיקום שלו. כיוון שרקמת הקרקפת אינה גמישה דיה, ניתן יהיה לקרב את שולי החסר ולסגור אותו ראשונית רק כאשר מדובר בחסר קטן יחסית של סנטימטרים בודדים. כאשר מדובר על שחזור קרקפת של חסרים גדולים יותר יש צורך בגיוס של רקמת קרקפת סמוכה. את הקרקפת ניתן להזיז כמקטעים גדולים המבוססים על כלי דם ראשיים המזינים את הקרקפת. מקטעים אלה, הנקראים מתלים על שום היותם תלויים באספקת דם ייעודית, מאפשרים סגירת חסר גדול יחסית על ידי תכנון בגודל וצורה מתאימים. החסר המשני שנוצר לאחר הזזתם ניתן לסגירה ראשונית כאשר אלסטיות הרקמה מאפשרת זאת או על ידי שימוש בשתל עור הנלקח ממקום אחר בגוף שאינו נושא שיער, אך מונח במקום לא בולט הניתן לכיסוי על ידי שיער סמוך, כדוגמת קדמת הירך.

שחזור קרקפת, כיצד?

באותם מקרים בהם יש צורך של שחזור קרקפת של חסר גדול יחסית של קרקפת עם שיער, הרי שגיוס והזזת קרקפת סמוכה מתאפשר בניתוח דו שלבי. בשלב הראשון של שחזור קרקפת, מוכנס בלון סיליקון אחד או יותר המותאמים בגודלם לחסר המטופל. כל בלון מצויד בשסתום מיוחד המאפשר ניפוח הדרגתי על ידי הזרקת תמיסת מי מלח פיזיולוגיים. השסתום יכול להיות אינטגראלי עם דופן הבלון או מחובר על ידי צינורית קטנה וממוקם בסמוך לבלון. מי המלח מוזרקים דרך העור אל השסתום מדי שבוע לערך עד להשגת הנפח הרצוי החל משבועיים לאחר הניתוח. שלב זה נמשך לערך כששה עד שמונה שבועות. יש לציין כי קיימים בלונים שאינם מצריכים ניפוח חיצוני אלא מתנפחים עצמונית. בלונים אלה מכילים חומר הסופח אליו את נוזלי הגוף ומתרחב בהדרגה. שימוש בבלונים אלה אינו אפשרי בכל מקרה. החלק השני של שחזור קרקפת מתחיל בהוצאת הבלונים ולאחר מכן הקרקפת המורחבת ניתנת עתה להזזה בקלות לשחזור החסר בשיער שהיה מכוסה עד עתה בשתל עור או היה מעורב בנגע שהצריך את כריתתו כמו שומה מולדת גדולה. כאשר החסר גדול יותר מכפי שניתן לסגור לאחר ניפוח בודד ניתן להכניס בלונים בשנית לצורך המשך ניפוח של קרקפת סמוכה לאחר סגירה של חלק מן החסר.

במקרים בהם החסר גדול מכפי הניתן לסגירה על ידי שימוש ביתרת הקרקפת במהלך תהליך של שחזור קרקפת כפי שתואר או כאשר רוצים להימנע מחתכים בקרקפת הסמוכה יש צורך בהעברה של רקמה ממקום אחר בגוף. העברה שכזו מתאפשרת על ידי בידוד מקטע רקמה בגודל מתאים עם כלי הדם המזינים אותה, כלומר עם העורק ושני הורידים המלווים אותו. זהו מתלה חופשי אשר מחובר לכלי דם מקבילים באזור הראש בטכניקה מיקרוכירורגית תוך שימוש במיקרוסקופ ניתוחי. לאחר חיבור עורק ווריד אחד מתחדשת מחזור הדם לרקמה המועברת וזו מכסה את אזור החסר. המתלה בו נעשה שימוש נפוץ לצורך זה הינו שריר הגב הגדול אותו מכסים לאחר העברתו עם שתל עור. השריר הופך עם הזמן דק עד היותו דומה בעוביו לקרקפת הסמוכה כתוצאה מניתוק העצב המפעיל אותו. הפגיעה התפקודית הנותרת לאחר קצירת שריר זה היא מועטה ובעלת משמעות בספורטאים או נכים הרתוקים לכיסא גלגלים. מתלה אחר הוא מתלה של עור ושומן הנלקח מקדמת הירך. החסר באזור התורם נסגר ראשונית ללא פגיעה תפקודית בגפה התחתונה. חסרונו של מתלה זה הוא שכבת השומן העבה בחלק מן המנותחים ומצריכה טיפול בשלב שני לצורך הקטנה כמו על ידי שאיבת שומן בניתוח שני.

מידע נוסף על: ניתוחים פלסטיים
מידע נוסף על: מתיחת פנים

דילוג לתוכן