052-5240022

אף // ד"ר אהרון עמיר

ד"ר אהרון עמיר על כירורגיה פלסטית

נגן וידאו

ניתוח אף

ניתוח אף מכוון לשפר את ההרמוניה של מראה הפנים ולתקן את הפרופורציות של האף ביחס לפנים. מטרה נוספת הינה לטפל בהפרעת נשימה באף על ידי תיקון עיוותים במבנה האף הפנימי והחיצוני.

השינויים הנדרשים לתיקון האף מכוונים על פי הנדרש: להקטין את האף ביחס למבנה הפנים, להצר את רוחב האף והנחיריים, לתקן שקעים או גבנון בגשר האף, לתקן קצה אף רחב שמוט או מורם, לתקן סטייה של ציר האף או אסימטריה אחרת. סטייה של מחיצת האף עלולה להיות הגורם לאסימטריה של ציר האף והפרעה למעבר האויר ולכן במקרה זה נדרש יישור של המחיצה. ניתוח אף נדרש לעיתים לתיקון ניתוח קודם לצורך אסתטי או לטיפול בהפרעת נשימה.

הניתוח מבוצע לרוב דרך חתכים בצד הפנימי של הנחיריים בגישה הסגורה. במקרים בהם נדרש טיפול בסחוסים של קצה האף או בעיוות מורכב כמו מחיצה עקומה, החתכים הפנימיים מתחברים זה לזה בקדמת מחיצת האף ומאפשרים חשיפה טובה של שלד האף הסחוסי והגרמי.

משך הניתוח מושפע ממורכבות התיקון הנדרש. בתום הניתוח מותאם סד מיוחד לייצוב שלד האף והגנה למשך שבוע ימים. ברוב המקרים אין צורך באשפוז לילה וחזרה לפעילות גופנית מאומצת אפשרית לאחר 4-6 שבועות.

ניתוח אף משולב אף, אוזן, גרון

ניתוח אף ראשוני או מתקן מצריך לעיתים שילוב של מנתח פלסטי עם מנתח אף, אוזן וגרון. מנתח אף, אוזן וגרון נדרש לטיפול במבנים האנטומיים הפנימיים שבאף ומהווים הפרעה תפקודית למעבר האוויר ולנשימה כמו מחיצת אף, הקונכיות והסינוסים . מנתח האף, אוזן וגרון השותף בניתוחים אלה משתמש במכשור אנדוסקופי המאפשר ביצוע מדויק של הפעולות הניתוחיות יחד עם סיב אופטי המעביר את התמונה הפנימית המוגדלת למסך חיצוני.

לרוב, מבצע המנתח אף, אוזן וגרון את חלקו בתחילת הניתוח, והמנתח הפלסטי משלים את הטיפול בשינוי מראה האף לצורך אסתטי ולעיתים גם לצורך שיפור הנשימה באף כמו יישור גב המחיצה ופתיחת המסתמים הפנימיים על ידי שימוש בשתלי סחוס מהמחיצה.

ניתוח אף מורכב

ניתוח אף קודם אסתטי או תפקודי, חבלה באף או עיוות מולד של האף מצריכים במקרים רבים ניתוח מתקן של האף. מצבים אלה מתאפיינים בהפרעה לנשימה באף או במראה אף שאינו אסתטי כמו סטייה של ציר האף או אסימטריה בולטת. ניתוח מתקן זה הופך לניתוח אף מורכב שמצריך שחזור של השלד הסחוסי והגרמי של האף.

הגישה המועדפת בניתוח היא הגישה הפתוחה המחברת את החתכים הפנימיים בנחיריים דרך חתך במחיצה הקדמית של האף. באופן זה ניתן לחשוף את הסחוסים ועצמות האף ולטפל בהם במדויק.

ברוב המקרים נדרש שימוש בשתלי סחוס לחיזוק ויישור השלד הסחוסי והגרמי. המקור המועדף לסחוסים הוא מחיצת האף הסחוסית, סחוס מהצלעות או סחוס מהחלק הפנימי של האפרכסת. עיצוב הסחוסים והתאמתם למקום המדויק באף מצריכים ניסיון ומיומנות רבים מהמנתח הפלסטי.

משך הניתוח עשוי להימשך 3 – 4 שעות אם כי אינו מחייב אשפוז. זמן ההחלמה עד לחזרה לשגרה עלול להתארך עד שבועיים ימים, והתוצאה הסופית מצריכה זמן המתנה של שנה לפחות.

דילוג לתוכן