הבטיחות בכירורגיה הפלסטית

הסבר על הזהירות הרבה בזמן הפרוצדורות וההתמקדות בבטיחות המטופל


בטיחות המטופל/ת
היא הדאגה העילאית בכל תחומי הרפואה וכמובן בניתוחים הפלסטיים , שבהם רבים מההליכים אלקטיביים. תחום הכירורגיה הפלסטית מציב אתגרים נוספים ייחודיים לשמירה על בטיחות המטופל/ת. בטיחות המטופל/ת בניתוח דורשת את מלוא תשומת הלב של אנשי צוות חדר הניתוח המיומנים, אשר מתפעלים את הציוד ומוודאים כי הוא פועל היטב ומצוי תחת השגחה מתמדת. הגישה המערכתית המחייבת היא כי כל האנשים השותפים בהליך הניתוחי, הינם שותפים באחריות לבטיחות המטופל, אולם המנתח הפלסטי הינו האחראי העליון ותפקידו לפקח שכל חברי הצוות הניתוחי יפעלו בהתאם להליך המבוצע כפי שנדרש למען בטיחותו העליונה של המטופל/ת.

בטיחות המטופל/ת מתחילה עוד הרבה לפני שכף רגלו/ה דורכת בחדר הניתוח, על המנתח הפלסטי להכיר את הרקע הרפואי של המטופל, לבצע בדיקה גופנית, להפנות לבדיקות דם מתאימות ובדיקות דימות כמו US, CT ולהעריך את התאמת המטופל/ת לפעולה או לניתוח.

לפני ביצוע כל טיפול או ניתוח על המנתח הפלסטי לתת הסבר מקיף על מהות הטיפול או הניתוח, ולהסביר על תופעות הלוואי וסיבוכים אפשריים ולתת הסבר לגבי תהליך ההחלמה. מרכיב חדש יחסית אך מהותי בתהליך ההכנה לניתוח הוא שיתוף המטופל/ת בפרטי ההליך וההיערכות הנדרשת לפני הניתוח ולאחריו כדי למנוע פעולות לא תקינות סביב הניתוח. באופן זה מתאפשר למנתח הפלסטי ליצור מתאם ציפיות ריאלי מול המטופלים שבסיומו על המטופל לתת את הסכמתו לטיפול בכתב על טופס הסכמה ייעודי.

 

גם בחירת שיטת ההרדמה האופטימלית עבור המטופל/ת כמו הרדמה מקומית, אזורית או כללית חיונית לצורך ביצוע יעיל ובטוח של הפעולה. הרדמה כללית ניתנת על ידי רופא מרדים מומחה אשר מסביר למטופל/ת על שיטת ההרדמה ומקבל את הסכמתו/ה בכתב לצורך זה.

במהלך הטיפול או הניתוח על המנתח הפלסטי להקפיד על מניעת זיהום תוך הקפדה על סטנדרט סטריליות מקובל. שימוש במכשור סטרילי, כפפות וחלוק סטריליים כפי הנדרש וכמובן ניקוי אזור הטיפול/הניתוח עם חומרי חיטוי וכיסויים סטריליים כדי לבודד את האזור המטופל. מתן אנטיביוטיקה למטופל/ת בזמן ביצוע הניתוח ולאחריו על פי הצורך הינו מרכיב חשוב במניעת התפתחות זיהום של אזור הניתוח ובמיוחד כאשר נעשה שימוש במשתלים כמו משתלי סיליקון לשדיים.

ביצוע הפעולה או הניתוח על ידי המנתח הפלסטי צריכה להתבצע במיומנות ודיוק גבוהים על מנת להשיג את עבודת האמן הטובה ביותר עבור המטופל/ת. תוצאה שכזו מתאפשרת על ידי הכרה טובה של האנטומיה והתפקוד של האזור המטופל, הקטנת הטראומה לרקמות יחד עם הימנעות ממתח או לחץ מקומי על האזור והחתכים של הניתוח, אותם יש למקם במקומות נסתרים תוך שמירה על סימטריה ויצירת הרמוניה.

ד"ר אהרון עמיר מומחה בינלאומי לכירורגיה פלסטית, אסתטית ומשחזרת טוען כי "אחד התפקידים החשובים והעיקריים של המנתח הפלסטי הינו לשמור על רמת האמינות, ההוגנות, המקצועיות אל מול המטופל/ת. אני כמנתח  פלסטי חייב להשיג תוצאות מצוינות ומאוזנות עם זמן השבתה קצר, הפחתה ניכרת של הכאב, תוך שאני שם דגש על בטיחות המטופל/ת.

פגישת הייעוץ הראשונה איתי היא פרק הזמן המוקדש לכל מטופל/ת לצורך הגדרת מטרות הטיפול והבנת חששותיו האישיים של המטופל/ת, תוך הצבת צרכיו/ה במרכז, הבנת המבנה האנטומי שלו/ה, והתאמת תוכנית טיפול אישית".

לקביעת ייעוץ רפואי ופרטים לגבי הטיפול המתאים לך עם ד"ר אהרון עמיר – מומחה בינלאומי, בעל ניסיון של כ-27 שנה בכירורגיה פלסטית, אסתטית ומשחזרת – צור/י קשר בטלפון 052-5240022

דילוג לתוכן