ההתפתחות של הכירורגיה הפלסטית בעשור האחרון

סקירה של השיטות החדשות והחידושים המרכזיים בתחום.

בעשור האחרון המטופלים הפכו למעורבים באופן פעיל בתהליך של השיפור העצמי. זהו לא סוד, שהליכים אסתטיים וניתוחים פלסטיים נעשו פופולריים בשל העובדה שטיפולים אסתטיים ופעולות לשיפור המראה החיצוני חדלו להיות טאבו וכן לאור העובדה שמנתחים פלסטיים רבים מקודמים באופן פעיל ברשתות החברתיות ובעיקר ע"י אושיות אינסטגרם ופלטפורמות אחרות המשתפות סרטונים של הניתוחים שעברו והתוצאות שלאחר מכן.

 

פגשנו את ד"ר עמיר רופא אסתטי , מנתח פלסטי, מומחה בינלאומי לכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת, נבחר ע"י מגזין 'פורבס' כפלסטיקאי בנבחרת הטובים ביותר וביקשנו ממנו סקירה קצרה על השיטות החדשות והחידושים בכירורגיה הפלסטית.

 

      ד"ר עמיר "הכירורגיה הפלסטית הינה תחום אשר מתפתח בעקביות ומטמיע טכנולוגיות וטיפולים חדשים

שמטרתם לשפר את ההופעה והתפקוד של המטופלים. בתחום ניתוחי מתיחת פנים  התפתחו גישות מתקדמות

לביצוע ניתוחים אלה, ביעילות רבה יותר לקבלת מראה טבעי ומאוזן יותר ולאורך זמן.

בתחום ניתוחי מתיחת בטן  הודות לשיטה חדשנית ניתן ליהנות כיום מניתוח מתיחת בטן מבלי להשתמש

בנקזים שגורמים לאי נוחות רבה ואף מעכבים את תהליך ההחלמה. שימוש בטכניקה תפירה פנימית

ייחודית, בשונה משיטת הניתוח הפלסטי המסורתי, מייתר את הצורך בנקזים. הוויתור על הנקזים מאפשר לקבל תוצאה אסתטית טובה ותהליך החלמה קצר יותר. בתחום ניתוחי הגדלת השדיים, פותחו

משתלים מגוונים ובטוחים יותר, והשינוי המשמעותי הוא הנטייה להעדפת  המראה הטבעי בנפחים קטנים יותר

בהשוואה לנפחים הגדולים בעבר ואף קיימת מגמה של העדפת המראה הטבעי של השדיים ומתוך כך

לבצע ניתוח הסרת משתלים.

 

כמו כן ניתן לראות שימוש נרחב יותר של השתלת שומן עצמוני, באמצעות שיטה מתקדמת המבוססת  על  הוצאת תאי שומן עצמוניים חיים מאזורי גוף שונים כמו דופן הבטן, מותניים, וירכיים והשתלה

שלהם באזורי גוף שונים כמו בפנים, בשדיים ובעכוזים. השתלה נכונה ומדויקת של תאי השומן מאפשרת הגדלת הנפח ושיפור המראה באזורים המטופלים. השיטה מאפשרת השתלת תאי שומן גם להשגת נפח גדול אך מצריכה מספר שלבים אך גם לתיקון שקעים קטנים, צלקות ואסימטריה. השיפור העיקרי הושג בשל שיפור שיטות הוצאת תאי השומן, הטיפול וההזרקה/השתלה שלהם

שמעלות את שיעור ההישרדות של תאי השומן.

 

טיפול בתאי גזע

תאי גזע שהינם תאים עם פוטנציאל התפתחות לתאים מסוגים שונים, נמצאים בריכוז הגדול ביותר בגוף בתוך רקמת השומן. תאים אלה מיושמים בכירורגיה פלסטית בטיפול בצלקות מסוגים שונים, שיפור איכות ומרקם העור, טיפול בשיער הקרקפת, והנדסת רקמות לייצור איברים.

 

שימוש בהדפסות תלת ממד

הטכניקה מיושמת בכירורגיה פלסטית לצורך תכנון וייצור משתלים סינתטיים המותאמים אישית כמו משתלים לעצמות הפנים, תותבים וכן מודלים וסרגלי חיתוך לעצמות מה שמאפשר דיוק, קיצור זמן הניתוח ובטיחות. הטכנולוגיה התפתחה ומיושמת כעת גם בהדפסת תלת ממד של תאים חיים לייצור איברים שלמים אם כי עדיין אינה מיושמת באופן נרחב.

 

טיפולים לא-פולשניים או זעיר-פולשניים

טיפולים אסתטיים אשר אינם מצריכים ניתוח מלא או הרדמה כללית מבוצעים דרך חתכים זעירים ומתאפיינים בזמן התאוששות קצר. טיפולים אלה התאפשרו בשל פיתוח מכשור חדש שמאפשר השגת תוצאות הקרובות לניתוח נרחב יחד עם הפחתת הסיכון הכרוך בניתוח וקיצור זמן ההחלמה. חומרים כמו בוטוקס והזרקת ננו-בוטוקס, חומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית, חומרים המחדשים ייצור קולגן כמו קלציום הידרוקסיאפטיט, וחומצה פולי-לקטית. מכשירים חדשים  מבוססי אנרגיית לייזר, גלי רדיו ועל-קול למיצוק ושיפור מרקם העור. הרמה ומיצוק בעזרת חוטים משוננים המיוצרים מחומרים המעודדים את התחדשות הרקמה.

 

ד"ר עמיר "קצב החדשנות ברפואה מעורר השראה ומרשים, בעיקר בתחום הכירורגיה הפלסטית. כמנתח פלסטי מומחה מזה 27 שנים, חשוב לי להמשיך ללמוד ולתרום להתקדמות המדעית ובו בזמן אני מחויב לסטנדרטים הגבוהים ביותר לטיפול, תוך התעדכנות מתמדת והקפדה על כל פרט כדי להבטיח את הצלחת הטיפול".

דילוג לתוכן