כירורגיה פלסטית משחזרת בפרספקטיבה תפקודית ואסתטית

כירורגיה פלסטית משחזרת בפרספקטיבה תפקודית ואסתטית

עיקרון זה בא לידי ביטוי, למשל, בטיפול בגידולים או במקרה של טראומה של האף. האף הנמצא במרכז הפנים הינו מבנה המחייב פתרון שחזורי תלת מימדי תוך שימוש ברקמות שונות כמו עור, סחוס ורירית. השגת תוצאה אסתטית טובה, מחייבת שימוש ברקמות בעלות טקסטורה וגוון באופן בו יטופל החסר על פי יחידות אסתטיות מהן "מורכב" האף. לעיתים קרובות, ישנו צורך במספר ניתוחים לאחר הניתוח הראשון המניח את היסודות המתאימים לכך, עד להשגת תוצאה מושלמת. במקרים בהם לא ניתן לעשות שימוש ברקמות מקומיות, יש צורך בהעברה של רקמות אלה ממקומות מרוחקים יותר. רקמות אלה ניתנות להעברה כשתל, כדוגמת סחוס מהאוזניים ליצירת השלד הסחוסי של האף.

במקרים בהם השחזור מורכב יותר, אני נזקק לעיתים לשימוש בטכניקה מיקרוכירורגית להעברה של רקמות חסרות יחד עם כלי הדם המזינים אותם וחיבורם לכלי הדם בסמוך לאזור החסר. השימוש בטכניקה המיקרוכירורגית הפך להיות כלי שחזורי, המאפשר התמודדות מוצלחת גם עם חסרים גדולים ומורכבים באזור זה של הראש והצוואר. באופן זה, אני מסוגל לשחזר מבנים כמו לסת תחתונה על ידי העברת עצם הפיבולה מהשוק עם כלי הדם המזינים אותה, תוך התאמת העצם הישרה למבנה המעוגל של עצם הלסת התחתונה. שימוש בטכניקה מיקרוכירורגית מאפשר לי לפתור בעיות אצל חולים באזורים שונים כמו הלסת העליונה, בסיס הגולגולת, ארובות העיניים, לוע, לשון, וושט, אוזניים וכן בניתוחים משחזרים של השדיים.

המיקרוכירורגיה אפשרה לאחרונה פריצת דרך במתן מענה לאותם מקרים בהם לא ניתן היה לשחזר באופן מוצלח מהחולה עצמו, והיה צורך בהעברה של מבנים חסרים מתורם. דוגמא למקרה כזה היה בניתוח בו הועברו אף ושפתיים לאחר נשיכת כלב.
שימוש מוצלח בשיטות מיקרוכירורגיות מחייבת מיומנות גבוהה ביישום נכון של האמצעים הטכניים בהם נעשה שימוש, כמו מיקרוסקופ ומכשור עדין המותאם במיוחד לעבודה זו. מעבר לצורך במיומנות טכנית גבוהה, יש צורך גם ביכולת מתאימה בבחירת הגישה הניתוחית הנכונה תוך שימוש במקורות מתאימים ופגיעה מינימאלית באזור התורם. הכרת האנטומיה המורכבת, בשילוב עם תכנון מתאים ושימוש בטכניקה המיקרו כירורגית, הובילו אותי לשליטה במגוון פתרונות לחסרים שונים כתוצאה מגידול, טראומה, או מום מולד.

באותה מידת חשיבות, רמת המיומנות הגבוהה מאפשרת לי להימנע מבחירה בפתרונות נחותים, או במקרים מסוימים להימנע מניתוח כלל במקרים מועדים לכישלון. היכולת השחזורית שלי מאפשרת תכנון מוקדם ומדויק של הגישה הניתוחית המועדפת, ועל ידי כך להגדלת סיכויי הצלחת הניתוח במידה ניכרת. חשיבות שיתוף הפעולה עם מנתח משחזר כמוני ברורה היום למנתחים פלסטיים מתחומים אחרים המטפלים במחלות של אזור הראש והצוואר כמו רופאי אף-אוזן-גרון, נוירוכירורגים, ופה ולסת. לא ניתן להגזים בחשיבות ייעוץ ותכנון מוקדמים טרם הניתוח עם משחזר שעיקר פעילותו היא באזור הראש וצוואר. ניסיוני הקליני בשיטות מיקרוכירורגיות בא לידי ביטוי גם בשחזורים מורכבים של שדיים, גפיים, בטן ועוד.  

קראו עוד על ניתוחים פלסטיים
קרא עוד על  מתיחת פנים

דילוג לתוכן