052-5240022

הסרת נגעי עור // ד״ר אהרון עמיר

תמונת רקע של נגע עור

   שומה

נגעים שפירים

שומה/נקודת חן: שומה או NEVUS (היא צבר של תאים המייצרים מלנין מלנוציטים), מולדת או נרכשת, ומופיעה לרוב כנגע עור פיגמנטרי בגוון אחיד או משתנה, אם כי חלקן בצבע העור. שומה מהסוג הזה עשויה להיות שטוחה או מורמת מפני העור. מספר רב של שומות וכן גוון כהה ו/או לא אחיד מחייבים מעקב והסרה כירורגית בהתאמה כדי למנוע ולטפל בהתפתחות של מלנומה.

תמונת רקע של נגע עור

   נמשים

נמשים: נמש או FRECKLE הינו כתם פיגמנטרי שטוח המופיע לרוב כצבר כתמים על אזוריםחשופים לשמש וקרינת B-UV כמו על הפנים באנשים עם גוון עור בהיר. הנגע הינו צבר תאים המכילים את הפיגמנט מלנין ומעיד על רגישות גבוהה לקרינת UV מהשמש והנזקים הנגרמים בעקבותיה. הסרת נגעים אלה אפשרית על ידי שימוש בקרם הבהרה או מכשור לייזר. פתרון יעיל נוסף הוא טיפול עם מכשיר טיקסל TIXEL המבוסס על אנרגיית חום המאפשר החדרת חומרים להבהרה בזמן הטיפול.

תמונת רקע של נגע עור

  יבלת וירלית

יבלת וירלית: WART הינו נגע קטן ונוקשה עם שטח פנים מחוספס בצבע העור ונראה כיבלת עקב התעבות מקומית של העור. הנגע נגרם בשל הידבקות בנגיף הפפילומה האנושי HPV. הנגע מופיע לרוב בכפות הידיים והרגליים אולם עשוי להדביק חלקי גוף אחרים בשל גרוד. הנגעים אינם מסרטנים אך מהווים הפרעה אסתטית ותפקודית. נגעים אלה נוטים להיעלם ספונטנית אולם ניתנים לטיפול תרופתי מקומי, הקפאה או צריבה.

תמונת רקע של נגע עור

   יבלת זקנה

יבלת זקנה: בשמה הרפואי SEBORRHEIC KERATOSIS הינה נגע מורם בגוון חום בהיר עד שחור עם שטח פנים לא חלק, מתקלף או מכוסה חומר דמוי שעווה. הנגעים מופיעים לרוב על הפנים, צוואר, חזה וגב. הנגע מופיע לרוב באנשים מעל גיל 50 ולעיתים מופיע כצבר נגעים או מספר נגעים על חלקי גוף שונים. הנגע מהווה בעיה אסתטית וניתן להסירו בגילוח, הקפאה או צריבה.

תמונת רקע של נגע עור

   אנגיומה

אנגיומת דובדבן: (CHERRY ANGIOMA) או אנגיומת זקנה הינה נגע אדום שטוח או מורם ואינו נגע בודד לרוב, בקוטר מספר מילימטרים. מספר הנגעים עולה עם הגיל ומהווים בעיה אסתטית בלבד. ניתן להסירם בצריבה במחט חשמלית או מכשור לייזר אולם זה עלול להותיר צלקת קטנה בהירה מהעור.

תמונת רקע של נגע עור

   כיסית

כיסית (ציסטה): ציסטה (CYST)  נוטה להופיע כגוש תת עורי קטן העשוי לגדול במהירות אם מזדהם. מקורה לרוב בחסימה של בלוטות חלב בעור ספונטנית או בשל הצטלקות בעור כמו לאחר חירור תנוכי האוזניים. בשלב הזיהום יש לטפל אנטיביוטית ולשלב ניקוז כירורגי במידת הצורך עד לרגיעה והתייצבות. ניתן להסיר כירורגית את הנגע אם הוא מהווה הפרעה אסתטית או מזדהם.

תמונת רקע של נגע עור

   קסנתלזמה

קסנתלזמה: (XANTHELASMA) נגע עורי זה מתאפיין במשקעים צהבהבים-כתמתמים של כולסטרול מתחת לעור ולרוב על העפעפיים או בקרבתן. מחצית מהמקרים מלווה ברמות גבוהות של שומנים בדם ועשויים להוות סמן למחלת כלי דם טרשתית, אם כי עשויים להופיע במשפחות עם רמות שומנים תקינות בדם. ניתן לטפל על ידי צריבה כימית, מכשור לייזר או גלי רדיו, הקפאה, או כריתה כירורגית. איזון של רמות השומנים בדם עשויה להעלים את הנגע או למנוע את הישנותו.

תמונת רקע של נגע עור

   סרח עור

סרח עור:  (SKIN TAG או PYLOP) נגעים אלה בקוטר 1-2 מ"מ לרוב מופיעים בקפלי העור בבתי השחי, צוואר או בסמוך לאברי המין, ולרוב מופיעים כצברים באזורים אלה. הגורם להופעתם אינו ברור אולם עשוי להיות טראומה, גרוי מקומי ממושך, זיהום או גרוי אלרגי. נגעים אלה מהווים הפרעה אסתטית וניתנים להסרה בקלות על ידי גילוח, צריבה, או הקפאה.

תמונת רקע של נגע עור

   ליפומה

ליפומה: (LIPOMA ) גוש תת עורי של רקמת שומן, לרוב רך למגע, אינו רגיש ונייד מתחת לפני העור. נגעים אלה מופיעים לרוב בגילאים 40-60 ויתר בגברים, ומהווים הפרעה אסתטית. לעיתים מופיעים כנגעים מרובים עם רקע משפחתי. הטיפול הנדרש הינו כריתה כירורגית. יש לבצע הדמיית אולטרא-סאונד לצורך אבחנה של ליפומה ומיקום ביחס לעור וחדירה לשכבות העמוקות העשויה להצריך התערבות כירורגית מתאימה.

תמונת רקע של נגע עור

   פגמי שמש

נגעים טרום סרטניים

פגמי שמש: בשמם הרפואי SOLAR KERATOSIS מהווים נגעים אלה סמן לנזק שמש מתמשך וחלקם עשוי לעבור התמרה לסרטן העור. הנגעים מופיעים על אזורים חשופים לשמש כמו בראש וצוואר וגבות כפות הידיים. מראה הנגע עשוי להיות בהיר או אדמדמם וחלקו העליון מכוסה בגלד עדין קשקשי צהבהב-לבן וסביבו אדמומית והוא מורם מעט מפני העור. קיים סיכון מוגבר להתמרה לסרטן עור מסוג תאי קשקש, כ – 10%. הטיפול כולל הקפאה, תרופתי מקומי, או פוטודינמי. גילוח או כריתה כירורגית הינם אמצעי טיפול במקרה המתאים.

תמונת רקע של נגע עור

   שומה אטיפית

שומה אטיפית: ידוע כ DYSPLASTIC NEVUS ומהווה גורם סיכון להתפתחות מלנומה של
העור. חשיבותם גדולה כאשר יש היסטוריה משפחתית של מלנומה, מספר רב של נגעים אלה, רגישות לשמש ונזק שמש קודם. קיימים 4 מאפיינים לנגע זה: מבנה לא סימטריים של מחציות הנגע, שוליים לא אחידים, גוון לא אחיד, גודל מעל 6 מ"מ או גוון כהה מאוד, שינוי במראה/דימום/ התכייבות הנגע. חשיבות גדולה למעקב תקופתי קבוע אחר נגעים אלה ובייחוד אם מרובים. בכל מקרה בו יש חשד לנגע כזה יש לבצע כריתה כירורגית בהקדם ולאבחן אותו היסטולוגית.

תמונת רקע של נגע עור

   מחלה ע"ש באוון

מחלה ע"ש באוון: (BOWEN’S DISEASE) נגע אדמדם מכוסה קשקשת עדינה המופיע
באזורים חשופים לשמש עקב נזק שמש מתמשך ואינו נעלם וגודלו עשוי להגיע למספר
סנטימטרים. הנגע עשוי להתפתח משך שנים ולעבור התמרה ממאירה לסרטן תאי קשקש
בסיכוי 3-5% . טיפול קרינתי קודם, מערכת חיסונית פגועה עשויים להוות גורמי חשיפה. הטיפול כולל הקפאה, טיפול תרופתי מקומי, קילוף או צריבה, טיפול פוטודינמי וכריתה כירורגית.

תמונת רקע של נגע עור

   סרטן תאי בסיס

נגעים סרטניים

סרטן תאי בסיס: BASAL CELL CARCINOMA ובקיצור BCC הינו סרטן עור שאינו מלנומה והוא הסרטן הנפוץ באדם. חשיפה לקרינת UVB הינה הגורם העיקרי להופעתו ובעיקר בבהירי עור ובאזורי גוף החשופים לשמש. דיכוי מערכת החיסון, טיפול קרינתי ותסמונות מולדות הינם גורמים נוספים. הנגע השכיח מופיע כגוש עורי מורם ואדמדם עם כלי דם עליו ולעיתים עם כיב במרכזו והמדמם ספונטנית. הטיפול השכיח הוא כריתה כירורגית על ידי מנתח פלסטי מיומן. באזורים קריטיים בפנים כמו אף, אוזניים, ושפתיים יש צורך לעיתים בבקרת השוליים עם חתכים קפואים לוודא כריתה שלימה מבלי לכרות רקמה בריאה. טיפול פוטודינמי וקרינה אפשריים במקרים מתאימים. טיפול ביולוגי (VISMODEGIB )מאפשר טיפול בגידול מפושט או גרורתי. לרוב אינו שולח גרורות.

תמונת רקע של נגע עור

   סרטן תאי קשקש

סרטן תאי קשקש: נגע מסוג SQUAMOUS CELL CARCINOMA ובקיצור SCC של העור הינו סרטן העור השני בשכיחותו שאינו מלנומה. הנגע מתפתח משך מספר חודשים ומופיע כגוש נוקשה מכוסה בקשקשת עדינה אולם עשוי להופיע ככיב. גידול זה נוטה לשלוח גרורות יותר מאשר סרטן תאי בסיס. קרינת UVB , טיפול קרינתי קודם, דיכוי מערכת החיסון, צלקת כרונית או פצע כרוני הינם הגורמים השכיחים להופעתו. הטיפול השכיח הוא כריתה כירורגית על ידי מנתח פלסטי מיומן. באזורים קריטיים בפנים כמו אף, אוזניים, ושפתיים יש צורך לעיתים בבקרת השוליים עם חתכים קפואים לוודא כריתה שלימה מבלי לכרות רקמה בריאה. טיפול פוטודינמי וקרינה אפשריים במקרים מתאימים. חשיבות גדולה קיימת לאבחון וטיפול מוקדמים בגידול זה.

   מלנומה

מלנומה: סרטן העור MELANOMA הינו האלים ביותר ומתפתח בתאים היוצרים מלנין (מלנוציטים) עם שכיחות הולכת וגדלה בעולם. הגורם השכיח הוא קרינת UV בין אם מקורה מהשמש או ממכשיר שיזוף. קבוצת הסיכון העיקרית כוללת אנשים עם שומות מרובות, היסטוריה משפחתית של מלנומה, ודיכוי מערכת החיסון. קיימת חשיבות מכרעת לאבחון וטיפול מוקדמים שכן ריפוי מלא ב  – 99% מושג כאשר הנגע מקומי בלבד ולא התפשט לבלוטות הלימפה. הנגע השכיח הוא פיגמנטרי ומופיע בשומה קיימת אך גם כ"שומה" חדשה ועשוי להיות נטול פיגמנט. המאפיינים של הנגע הם מבנה לא סימטרי, שוליים לא אחידים, גוון לא אחיד או גוון כהה מאוד, שינוי במראה/דימום/התכייבות הנגע. לאבחנה ניתן להיעזר בדרמוסקופ אם כי לעיתים יש צורך בביופסיה כדגימה מהנגע, או עדיפה כריתת הנגע כולו אם  ניתן. הטיפול המשלים כולל כריתה בשוליים רחבים בהתאם לעומק החדירה, כריתת בלוטת הלימפה הראשית באזור הסמוך לגידול ועל פי הצורך כריתת כל הבלוטות האזוריות. טיפול ביולוגי חדשני מאפשר היום להגדיל את שיעורי הישרדות החולים גם במקרים של מחלה גרורתית.

דילוג לתוכן