הגדלת שדיים

ניתוח להגדלת השדיים מאפשר להגדיל את נפח השדיים, לתקן אסימטריה, ולהבליט את השדיים שאבדו מנפחם וצורתם לאחר הפחתת משקל, הריון, או שינויים הקשורים לגיל. לניתוח זה יש השפעה גם על איזון המראה ועיצוב הגוף, והוא תורם לשיפור הביטחון העצמי ודימוי הגוף. הכנסת משתלים לשדיים אינה פוגעת בתפקוד השד וניתן להניק לאחר מכן.

ניתוח מוצלח מתחיל בפגישה במרפאה. לאחר אפיון רצונה של המטופלת ביחס למראה שדיה, מבוצעת התאמה של גודל ומבנה המשתל האידיאלי. המשתל הנבחר נקבע לאחר מדידת השדיים וסימולציה בעזרת משתל המוכנס לחזיית ספורט. בפגישה זו נקבע גם מיקום המשתל בשד, כלומר מעל לשריר של בית החזה או מתחתיו, וכן האם יש צורך בפעולות נוספות לשיפור מראה השד.

המשתלים בנויים ממעטפת דקה של סיליקון מוצק ובתוכה ג'ל סיליקון צמיג אשר אינו משנה את צורתו ואינו נוזל גם כאשר המעטפת החיצונית פגומה. מבנה המשתלים הינו עגול וכדורי או אנטומי עם מבנה אגסי. למשתל עגול יש בסיס עגול ובלט מרכזי ועל כן ייתן בדרך כלל לשד מראה מלא ובעיקר בחלק העליון והפנימי. למשתל האנטומי מבנה הדומה לשד, כלומר שטוח בחלקו העליון ומלא בחלקו התחתון. משתל אנטומי ייצור שד בעל מראה טבעי יותר וזקור יותר וייתן אפקט בולט יותר של "הרמת" השד. למשתלים יש מעטפת מחוספסת המאפשרת היצמדות של המשתל לרקמה סביבו ומקטינה את הסיכוי להסתובבות או התכווצות הקופסית הפנימית הנוצרת סביב המשתל.  

הגדלה והרמת שדיים

ניתוח להגדלת חזה מבוצע בהרדמה כללית ונמשך עד שעה או יותר בהתאם למורכבות הניתוח החתך השכיח לצורך הכנסת המשתל ממוקם בקפל התת שדי, אולם חתך סביב העטרה יאפשר גם הרמה של הפטמה במידת הצורך. כאשר השד צנוח יש להחליט על פי מידת הצניחה אם יש צורך בהרמת הפטמה וארגון תוכן השד לקבלת שד בעל מראה צעיר. במקרה זה יש צורך בניתוח להגדלה והרמת השד, ויש לקבוע את השיטה המתאימה. החתכים הנדרשים בניתוח הגדלה והרמה מלבד החתך סביב העטרה, הוא חתך מרכזי מתחת לעטרה ובמקרים בהם קיים עודף עור ניכר נדרש להוסיף חתך בקפל התת שדי. במקרים בהם קיים ספק באשר לצורך בהרמה וארגון מחדש של השד, ניתן לבצע את ניתוח ההרמה לאחר מספר חודשים או שנים. תוצאת ניתוח של הגדלת שדיים או הגדלה והרמת השדיים נשמרת לשנים רבות אולם היא מושפעת משינויי הגיל, שינויים הורמונליים ושינויים במשקל הגוף.

המשתלים המיוצרים כיום הינם איכותיים אולם אינם "לכל החיים". אם לא התפתח זיהום סביב המשתל בטווח הזמן הקרוב לאחר הניתוח הרי שהמשתלים נותרים במקומם לשנים רבות. יש צורך במעקב שנתי על מנת לקבוע את שלימותם ובריאות השד בבדיקה ידנית וכן בעזרת בדיקת אולטרה-סאונד וMRI  במידת הצורך. משתלי הסיליקון אינם גורמים לסרטן שד או למחלות אוטו-אימוניות, אך נראה כי קיים קשר להופעה נדירה ביותר של לימפומה ועל כן חשיבות רבה למעקב השנתי.

מידע נוסף על: ניתוחים פלסטיים
מידע נוסף על: ניתוח הקטנת חזה