ניתוח להגדלת חזה

ניתוח להגדלת חזה מאפשר להגדיל את נפח השדיים, לתקן אסימטריה, ולהבליט את השדיים שאבדו מנפחם וצורתם לאחר הפחתת משקל, הריון, או שינויים הקשורים לגיל. ניתוח זה ניתן לבצע לרוב החל מגיל 18. לניתוח זה יש השפעה גם על איזון המראה ועיצוב הגוף, והוא תורם לשיפור הביטחון העצמי ודימוי הגוף. הכנסת משתלים לשדיים אינה פוגעת בתפקוד השד וניתן להניק לאחר מכן.
ניתוח להגדלת חזה מוצלח מתחיל בפגישה במרפאה. לאחר אפיון רצונה של המטופלת ביחס למראה שדיה, מבוצעת התאמה של גודל ומבנה המשתל האידיאלי. המשתל הנבחר נקבע לאחר מדידת השדיים וסימולציה בעזרת משתל המוכנס לחזיית ספורט. בפגישה זו נקבע גם מיקום המשתל בשד, כלומר מעל לשריר של בית החזה או מתחתיו, וכן האם יש צורך בפעולות נוספות לשיפור מראה השד (כמו הרמה או הזרקת שומן).

ניתוח להגדלת חזה, כיצד?

המשתלים בנויים ממעטפת דקה של סיליקון מוצק ובתוכה ג'ל סיליקון צמיג אשר משנה במעט את צורתו ואינו נוזל גם כאשר המעטפת החיצונית נפגמת. מבנה המשתלים הינו עגול וכדורי או אנטומי עם מבנה אגסי. למשתל עגול יש בסיס עגול ובלט מרכזי ועל כן ייצור לרוב מראה מלא ובעיקר בחלק העליון והפנימי. למשתל האנטומי מבנה הדומה לשד, כלומר שטוח בחלקו העליון ומלא בחלקו התחתון. משתל אנטומי ייצור  מראה טבעי יותר וזקור יותר ויגרום לתוצאה בולטת יותר של "הרמת" השד. למשתלים יש מעטפת מחוספסת המאפשרת היצמדות של המשתל לרקמת השד ומקטינה את הסיכוי להסתובבות או התכווצות הקופסית הפנימית הנוצרת סביב המשתל. 
לאור הממצאים שהתגלו לאחרונה בהם שתלים מחוספסים מסויימים עלולים לגרום להתפתחות לימפומה (BI-ALCL) נעשה שימוש גדול יותר במשתלים חלקים ועגולים.

ניתוח להגדלת חזה מבוצע בהרדמה כללית ונמשך עד שעה או יותר בהתאם למורכבות הניתוח החתך השכיח לצורך הכנסת המשתל ממוקם בקפל התת שדי, אולם חתך סביב העטרה מאפשר גם הרמה של הפטמה במידת הצורך. כאשר השד צנוח יש להחליט על פי מידת הצניחה אם יש צורך בהרמת הפטמה וארגון תוכן השד לקבלת שד בעל מראה צעיר. במקרה זה יש צורך בניתוח להגדלה והרמת השד, ויש לקבוע את השיטה המתאימה. החתכים הנדרשים בניתוח הגדלה והרמה מלבד החתך סביב העטרה, הוא חתך מרכזי מתחת לעטרה ובמקרים בהם קיים עודף עור ניכר נדרש להוסיף חתך בקפל התת שדי. במקרים בהם קיים ספק באשר לצורך בהרמה וארגון מחדש של השד, ניתן לבצע את ניתוח ההרמה לאחר מספר חודשים או שנים. תוצאת הניתוח להגדלת השדיים או הגדלה והרמת השדיים או הקטנת שדיים נשמרת לשנים רבות אולם היא מושפעת משינויי הגיל, שינויים הורמונליים ושינויים במשקל הגוף.

המשתלים המיוצרים כיום הינם איכותיים אולם אינם "לכל החיים". אם לא התפתח זיהום סביב המשתל בטווח הזמן הקרוב לאחר הניתוח הרי שהמשתלים נותרים במקומם לשנים רבות. יש צורך במעקב שנתי על מנת לקבוע את שלימותם ובריאות השד בבדיקה ידנית וכן בעזרת בדיקת אולטרה-סאונד וMRI  במידת הצורך. משתלי הסיליקון אינם גורמים לסרטן שד אך קשורים למחלות אוטו-אימוניות. אך  קיים קשר להופעה נדירה ביותר של לימפומה מסוג BI-ALCL. 

הניתוח מבצוע על ידי תחת הרדמה כללית ונמשך כשעה. לרוב אין צורך באשפוז לילה. בתום הניתוח מולבשת חזיית ספורט אותה יש ללבוש במשך שבועיים לפחות. ניתן לחזור לשגרת חיים כבר לאחר מספר ימים, לפעילות ספורטיבית יש להמתין כחודש ימים. 

למידע נוסף על: ניתוח הקטנת חזה
למידע נוסף על: ניתוחים פלסטיים

דילוג לתוכן