הקטנת שדיים

שדיים גדולים יכולים להוות הפרעה תפקודית ואסתטית. שדיים גדולים מלווים לרוב בכאבי גב, צוואר ושכמות, וגירוי של העור מתחת לשדיים. התפקוד היומיומי עלול להיפגע ולהשפיע על ההרגשה הכללית ודימוי הגוף. מטרת ניתוח של הקטנת שדיים, היא להסיר את העודף של רקמת השד והשומן וכן את עודפי העור. מבנה השדיים המנותחים מותאם למבנה הגוף ומשפר את אי הנוחות הגופנית המלווה.

לפני הניתוח יש להעריך את בריאות השד ועל כן המטופלת מופנית לבדיקת כירורג שד אשר ייעזר בבדיקת אולטרה-סאונד וממוגרפיה. במקביל לבירור זה, בפגישה עם המטופלת נקבע גודל השד הרצוי יחד עם הערכה רפואית כללית. חיוני לוודא כי המטופלת אינה מעשנת או שהפסיקה לעשן כחודש טרם הניתוח, ושבועיים נוספים לאחר מכן, על מנת למנוע נמק של חלק מהשד. יש לוודא כי הופסק טיפול תרופתי בנוגדי הקרישה כמו אספירין וכן טיפול בתוספי מזון עם אפקט דומה כמו אומגה 3. במידת הצורך יוחלף הטיפול בנוגדי קרישה בתרופה אחרת.

ניתוח הקטנת חזה מתבצע  תחת הרדמה כללית, ונמשך כשעתיים וחצי. רוב השד המורחק בניתוח מוצא מהחלק התחתון של השד והפטמה והעטרה מועברים למעלה כשהם נותרים מחוברים למקטע שד בחלק העליון. לאחר ארגון של רקמת השד הנותרת ליצירת מבנה שד חדש, ועל פי הסימונים שנעשו לפני הניתוח, מוסרים עודפי העור ומבוצעת התאמה סופית של הקטנת השדיים. במקרים בהם יש מליאות של שומן תת עורי בצדי בית החזה מבוצעת שאיבת שומן לעיצוב נוסף של השד. הצלקות הנותרות ממוקמות סביב העטרה, במרכז השד מתחת לפטמה, ובקפל התת שדי.
 

ניתוח להקטנת שדיים

במקרה בו השד נפול אך גודל השד מתאים למבנה הגוף של המטופלת או שאינה מעוניינת בהקטנה ניכרת, מבוצע ניתוח להרמת השדיים. ניתוח הרמת שדיים הינו דומה לניתוח הקטנת השדיים אלא שבמקרה זה, יש להרחיק כמות קטנה של רקמת שד ושומן, ולהתאים את מעטפת העור למבנה השד המורם על פי הסימונים שנעשו קודם לניתוח.

בתום הניתוח נותר צינור ניקוז בכל שד והמטופלת נותרת להשגחה למשך לילה אחד. צינורות הניקוז מוצאים לאחר מספר ימים ובמהלך החודש שלאחר הניתוח יש ללבוש חזיית ספורט לתמיכה וריפוי אופטימליים. יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת משך כשישה שבועות לאחר הניתוח. חזרה לפעילות שגרתית מושגת לאחר כשבועיים. את תוצאת הניתוח הסופית ניתן לראות רק לאחר מספר חודשים עם התייצבות תהליך הריפוי. תוצאת הניתוח להקטנת השדיים או הרמת השדיים נשמרת לשנים רבות אם כי היא מושפעת משינויי הגיל, שינויים הורמונליים ושינויים במשקל הגוף.

מידע נוסף על: ניתוחי עפעפיים
מידע נוסף על: ניתוח להגדלת חזה