הרמת עפעפיים

הרמת עפעפיים הינה פעולה ניתוחית המטפלת בעודפי העור הנפולים בעפעפיים העליונים ומכסים את העפעף העליון כולו או חלקו, או בעודפי עור  היוצרים קפלים מתחת לעפעף התחתון. עודפי העור המופיעים בעפעפיים העליונים או התחתונים מלווים לרוב גם במליאות שמקורה בכריות השומן סביב גלגל העין ולעיתים גם שריר רפוי אשר מעצימים את המראה העייף סביב העיניים. מטרת ניתוח הרמת עפעפיים אינה לטפל במראה האסתטי בלבד במקרים מסוימים אלא גם בהפרעה תפקודית לעין. לעיתים גורמים עודפי העור והשומן בעפעפיים העליונים לחסימה חלקית של שדות הראיה העליונים ונדרשת הסרה של עודפי העור בעיקר מהחלק החיצוני של העפעפיים העליונים. צניחה של העפעף התחתון עלולה לגרום להינתקות של העפעף התחתון מגלגל העין, ליובש וגירוי משני של העין המלווה באודם ודמעת מטרידה.

כיצד מתבצעת הרמת עפעפיים?

הרמת עפעפיים עליונים מבוצעת לעיתים יחד עם הרמה של צדי הגבות. צניחה של צדי הגבות יוצרת קפל עור בחלק החיצוני של העפעף העליון ולכן שילוב של הרמה של החלק החיצוני של הגבה מאפשר שימוש בחתך קצר יותר בעפעף העליון ונותנת לעין מראה רענן יותר. הרמת עפעפיים עליונים נכונה יוצרת קפל עפעף עליון בגובה אחיד מעל לשולי העפעף וצלקת ניתוחית נסתרת כאשר העין פתוחה. הרמת עפעפיים תחתונים מעלימה את עודפי העור והשומן מתחת לעפעף התחתון וכן יוצרת חיבור אסתטי ואחיד עם אזור הלחי. במקרה בו נדרש תיקון של צניחת העפעף התחתון מבוצע קיצור ומתיחה של העפעף התחתון לכיוון זווית העין החיצונית והצמדה שלו לגלגל העין.

תהליך ההחלמה לאחר ניתוח הרמת עפעפיים הינו קצר יחסית ונמשך כשבוע ימים. התפרים מוסרים לאחר 3-5 ימים והצלקות אשר נראות אדומות ובולטות מעט הולכות ומיטשטשות וכבר לאחר כשלושה חודשים נעשות בהירות ושטוחות ולרוב אינן נראות כמעט לאחר כשנה.

ניתוח הרמת עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים מבוצע על מנת להעניק לפנים מראה צעיר ורענן יותר אך גם כדי לשפר את איכות הראייה.

עם העלייה בגיל, הולך ומשתנה מבנה הגוף והפנים. בפנים, למשל, מצטברים עודפי שומן באזור העפעפיים ומתחת להם, העור מסביב לאזור הולך ומזדקן והשרירים הולכים ונחלשים. כתוצאה מכך העפעפיים נשמטים ומאבדים מצורתם והפנים מאבדות ממראן הצעיר. במרבית המקרים, עפעפיים שמוטים עשויים לגרום לבעיות הקשורות לראייה, כמו פגיעה בשדה הראייה, כאבי ראש הנובעים ממאמץ וכיוצא באלה. בדיוק לשם כך נועד ניתוח להרמת עפעפיים.

ניתוח להרמת עפעפיים הוא הליך כירורגי יחסית פשוט, המבוצע לרוב תחת הרדמה מקומית בלבד ואורך בדרך כלל עד כשעתיים. אך עם זאת, הוא דורש הכנה מוקדמת שחשיבותה רבה- יש להגיע לפגישה מקדימה על מנת לבצע בדיקות מקיפות של מצב העיניים וסקירה רפואית של המטופל/ת על מנת להתכונן היטב לקראת הניתוח ולקבל את כל ההסברים הנחוצים על מהלך הניתוח, משך זמן ההחלמה, סיבוכים אפשריים וכמובן- תיאום ציפיות בנוגע לתוצאה הסופית. לרוב, ניתוח הרמת עפעפיים הוא ניתוח שתוצאותיו נשמרות לאורך שנים ואין צורך לחזור עליו. למרות זאת, ייתכנו מקרים, נדירים יחסית, שבהם יהיה צורך לחזור על הניתוח לאחר מספר שנים כדי לטפל בצניחת עפעפיים חוזרת.

קרא עוד על מתיחת פנים
קרא עוד על ניתוח להגדלת חזה

דילוג לתוכן