מתיחת בטן

מתיחת בטן מאפשרת לעצב את מראה הבטן הרפויה על ידי הסרת עודפי עור ושומן מחלקה התחתון של הבטן מתחת לגובה הטבור יחד עם הידוק של שרירי דופן הבטן. גורמים שונים תורמים למראה הבטן הרפויה וביניהם: גיל מבוגר, תורשה, הריונות, ניתוחים המערבים את דופן הבטן וירידה גדולה במשקל. בניתוח זה משולבת שאיבת שומן מחלקים שונים של דופן הבטן הקדמית ובעיקר בחלקה המרכזי והעליון ומאזורי המתנים והגב התחתון.

החתך הניתוחי ממוקם בשיפולי הבטן ובמקביל לקפל המפשעה, ומתוכנן כך שיוסתר על ידי הבגדים התחתונים. מתיחת בטן אינה נותנת מענה לעודף משקל ומטרתה העיקרית לעצב את מבנה הגוף ודופן הבטן. על כן יש צורך להגיע למשקל אופטימלי ויציב לפני הניתוח כך שניתן להשיג תוצאה אסתטית טובה ויציבה לאורך זמן. זאת ועוד, מתיחת בטן מתאימה כפתרון למטופלים עם בריאות תקינה, שאינם מעשנים או הפסיקו לעשן חודש טרם הניתוח והינם עם ציפיות ריאליסטיות ביחס לתוצאת הניתוח.

כיצד מתבצעת מתיחת בטן

מתיחת בטן מתבצעת בדרך כלל בהרדמה כללית ונמשכת כשעתיים, ולאחריה נותרים לרוב להשגחה באשפוז של לילה אחד. בדרך כלל נותרים גם שני צינורות ניקוז לסילוק של הנוזלים הדמיים המצטברים מתחת לעור ואלה מוסרים לאחר מספר ימים. בנוסף לחבישה של החתך הניתוחי מולבשת חגורת בטן אלסטית לתמוך בדופן הבטן. חגורת הבטן מסייעת בהפחתת הכאב ומאפשרת התניידות מהירה וקלה יותר. משך השימוש בחגורה זו הינו לשבועיים לפחות אולם לעיתים יש בה צורך למספר שבועות נוספים. גם לאחר הוצאת הנקזים בתום כשבוע ימים יש לעיתים הצטברות של נוזלים מתחת לעור דופן הבטן ויש צורך בשאיבה שלהם על ידי דיקור דרך העור וללא כאבים.

תקופת ההחלמה לאחר מתיחת בטן עד לחזרה לתפקוד יומיומי רגיל למעט מאמצים גופניים משמעותיים הינה כשבועיים, אולם יש להמתין כשישה עד שמונה שבועות לתחילת חזרה הדרגתית לפעילות גופנית מאומצת. חתכי הניתוח של מתיחת בטן נתפרים בתפרים פנימיים אשר נספגים על ידי הגוף ואין צורך בהוצאתם. צלקות הניתוח מחלימות באופן הדרגתי ומגיעות לבשלות רק לאחר כשנה מאז הניתוח. במקרים נדירים, הצלקות מתעבות או נותרות אדומות ובולטות עד כדי יצירת קלואיד. תופעה זו אינה תמיד ניתנת לחיזוי כמו במקרים בהם אין צלקות קודמות.

קראו עוד על ניתוחים פלסטיים
קראו עוד על ניתוח להגדלת חזה

דילוג לתוכן