ניתוח מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן מאפשר עיצוב מחדש של קווי המתאר של מרכז הגוף על ידי הסרה מבוקרת של עודפי העור והשומן בעיקר בחלקה התחתון של דופן הבטן. מלבד הסרה ניתוחית של עודפי העור והשומן, מורחקים גם עודפי רקמת שומן על ידי שאיבת שומן באזור המותניים והבטן העליונה לצורך השלמה של מראה גוף מאוזן.
ניתוח מתיחת בטן הינו ניתוח שכיח יחסית ומבוצע היום בשכיחות עולה. על פי נתונים המעודכנים על ידי האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית יש עליה של 79% במספר הפעולות של ניתוח מתיחת בטן בין השנים 2012 ל 2013. הרוב הגדול של המנותחים העוברים ניתוח למתיחת בטן הן נשים. שכיחות ניתוח מתיחת בטן עלתה עם השנים יחד עם העלייה במספר הניתוחים לטיפול בעודף משקל חולני אשר מטפלים ביעילות בעודף המשקל והמחלות הנלוות אליו כמו יתר לחץ דם וסכרת.

עם הירידה הגדולה במשקל בין אם לאחר ניתוח או לאחר ירידה עצמונית במשקל נותרים במקרים רבים עודפי עור וריכוזי שומן שאיבדו את האלסטיות לחזור ולהתאים לקוי המתאר של הגוף ויוצרים הפרעה תפקודית ואסתטית. מסיבה זו, מכירות היום חברות הביטוח וקופות החולים בצורך בטיפול בהפרעה משנית זו ומאשרות ביצוע ניתוחים לטיפול בעודפי העור ובעיקר ניתוח מתיחת בטן.

סוגי ניתוחים של מתיחת בטן

המונח ניתוח מתיחת בטן כולל בתוכו מספר סוגי ניתוחים השונים בהיקפם ומטפלים בדרגות שונות של עודפי העור והשומן בדופן הבטן. הניתוח הבסיסי ביותר להסרה של עודפי העור והשומן מדופן הבטן התחתונה כולל כריתה של הסינר העורי התחתון בלבד (panniculectomy) ללא מתיחה של כל דופן הבטן.
ניתוח מתיחת בטן קטן כולל כריתה של עודפי העור בחלק התחתון של דופן הבטן מתחת לגובה הטבור. בניתוח זה מבוצעת לרוטב גם שאיבת שומן מחלקה העליון של דופן הבטן והמתנים ולעיתים מבוצע גם הידוק של שרירי הבטן באזור שמתחחת לטבור. ניתוח מתיחת בטן גדול כולל הפרדה של העור גם מעל לטבור והידוק של שרירי דופן הבטן לכל ארכה. בניתוח הגדול מבוצעת לרוב גם שאיבת שומן מאזורים שונים לשיפור קו המתאר העתידי.

ניתוח מתיחת בטן יכול להיחשב לניתוח תפקודי ולא אסתטי במקרה בו מבוצע תיקון בקע כמו בקע טבורי. גם במקרה בו מהווה עודף העור בחלק הבטן התחתון עודף משקל משמעותי ומלווה בכאבי גב תחתון יחד עם גירוי עורי כרוני יש להתייחס למצב זה כניתוח תפקודי ולא כניתוח אסתטי.
לעובדות אלה יש חשיבות ביחס לכיסוי העלות של הניתוח על ידי הביטוחים השונים. ניתוח מתיחת בטן מהווה חלק בלתי נפרד מניתוח לשחזור שד שבו מבוצעת העברה של העור ושומן מדופן הבטן התחתונה לחזה. העור והשומן מעברים עם השריר המזין אותו או יחד עם כלי הדם ואלה מחוברים מחדש בבית החזה לחדש את אספקת הדם לקטע העור שהעבר. ניתוח מתיחת בטן המבוצע יחד עם שחזור שד זה הינו תוצר לוואי בניתוח זה אולם מבוצע במלואו כולל הידוק שרירי דופן הבטן במקרים המתאימים.

קראו עוד על ניתוחים פלסטיים
קראו עוד על מתיחת פנים

דילוג לתוכן