שחזור גולגולת

עצמות הגולגולת מחוברות זו לזו ברצף ויוצרות את המבנה הקשיח המגן על המוח. עצמות הגולגולת בנויות משתי לוחיות המופרדות ביניהן על ידי רקמת עצם ספוגית עשירה בכלי דם.

שחזור גולגולת נעשה כאשר באזורים מסוימים מופרדות הלוחיות זו מזו ויוצרות חללים (סינוסים) מאווררים או באחרים צמודות  באופן שיוצרות לוחית בודדת. צורך בתהליך של שחזור גולגולת יכול להיווצר כתוצאה מחסרים של הגולגולת יכולים להיות מולדים, לאחר תאונה או לאחר כריתת גידולים שפירים או ממאירים. שחזור של כל חסר גרמי שכזה מחייב כיסוי מלא של רקמה רכה של קרקפת או אחרת עם אספקת דם טובה. במקרים בהם קיים חסר של הגולגולת והקרקפת יש לעיתים צורך בניתוח מקדים בו תשוחזר הקרקפת ויושג כיסוי טוב של רקמה רכה ורק בניתוח שני לאחר מספר חודשים ניתן יהיה לגשת לשחזור הגרמי.

שחזור גולגולת, כיצד?

שחזור גולגולת ניתן לביצוע על ידי שימוש בעצמות הגולגולת הסמוכות במקרים בהם החסר הינו בקוטר של חמישה עד שמונה סנטימטרים לערך. השימוש השכיח הוא בעצם הגולגולת הפריאטלית אשר מגיעה לעובי של שישה עד שמונה מילימטר ומאפשרת פיצול של לוחית העצם החיצונית מזו הפנימית הנותרת במקומה. שתל לוחית העצם החיצונית מעוצב להתאמה לחסר ומקובע לשוליים עם פלטות וברגים ממתכת או מחומר הנספג בהדרגה משך מספר חודשים עד לאיחוי גרמי יציב. ניתן להשתמש גם בשתלי עצם ממקור אחר כגון צלעות או עצם האגן אך מקורות אלה אינם בשימוש שכיח עקב התחלואה המשמעותית הנגרמת לאחר קצירת שתלים אלה והתאמה מוגבלת לחסר המטופל.

שחזור גולגולת של חסרים גדולים או מורכבים יותר מצריך בדרך כלל שימוש בחומרים סינתטיים. השימוש הנפוץ בחסרים כאלה הוא על ידי שימוש ברשת מתכת עדינה מטיטניום הניתנת לעיצוב ולהתאמה מיטבית תוך קיבוע על ידי ברגים מתאימים. בחסרים מורכבים יותר ניתן להתאים משתל סינתטי המיוצר ומותאם ייעודית לחסר הגרמי. משתלים אלה מיוצרים מפוליאתילן (Medpor) או מפולימר של מתיל-מתאקרילאט וקאלציום הידרוקסיד (HTR). תכנון משתלים אלה נעשה על פי הדמיית CT של אזור החסר ותכנון ממוחשב של משתל המותאם במדויק לחסר. ייחודם של משתלים אלה הוא בכך שהם מחוררים ומאפשרים צמיחה של רקמת חיבור וכלי דם קפילאריים לתוכם וכך מאפשרים "קליטה" טובה שלהם ועמידות טובה יחסית בפני זיהומים בטווח הארוך.

מידע נוסף על: מתיחת פנים
מידע נוסף על: שחזור קרקפת