שחזור לסת תחתונה

הלסת התחתונה נושאת את המשנן התחתון אך גם מהווה תמיכה לרצפת הפה השרירית וללשון. מבנה הלסת התחתונה הוא קשתי במרכזו עם שתי זרועות ולמעשה בנויה משתי עצמות המחוברות במרכז הסנטר. הלסת התחתונה יוצרת מפרק עם עצם הרקה (temporal) שמעליה דרך שתי זרועות ומחוברת אל עצמות הפנים במערכת של שרירים ורצועות. חסר של הלסת התחתונה הינו חלקי לרוב אך עלול לערב מבנים הסמוכים אליו כמו לשון ורצפת הפה, שפתיים ולחיים. חסר כזה שכיח יותר לאחר כריתה של גידולים שפירים או ממאירים אם כי טראומה ומומים מולדים גם הם מצריכים שחזור לסת תחתונה חלקי.

שחזור לסת תחתונה חלקי  הינו השכיח מבין השחזורים הנדרשים בעצם זו. שחזור לסת תחתונה חלקי אפשרי על ידי שימוש בפלטה מתכתית כאשר החסר ממוקם בחלק הצידי של גוף הלסת התחתונה או בזרוע הלסת. שחזור לסת תחתונה כזה הינו נחות יחסית שכן עמידות המתכת הינה מוגבלת לפרק זמן של שנתיים עד שלוש אם כי שבר שלה יכול להתרחש גם מוקדם או מאוחר מזה בהתאם למידת העומס המופעל על המתכת. שחזור כזה מבוצע בדרך כלל באנשים אשר אינם מתאימים לעבור שחזור מורכב על ידי העברת עצם עם אספקת הדם שלה. שחזור על ידי פלטת מתכת אינו מתאים לחסר של המקטע המרכזי של הלסת התחתונה כיוון שיפרוץ החוצה לאחר פרק זמן קצר עקב המתח הגדול שהוא יוצר על הרקמות הרכות המכסות אותו.

שחזור לסת תחתונה, כיצד?

שחזור לסת תחתונה חלקי מיטבי נעשה על ידי העברה של עצם עם כלי הדם המזינים אותה ואשר מחוברים לכלי הדם המקבלים בצוואר לחידוש אספקת הדם בטכניקה מיקרוכירורגית. העצם בה נעשה שימוש שכיח לצורך זה הינה עצם השוקית (fibula) אשר מאפשרת שחזור של עד מחצית הלסת התחתונה או מעט יותר מזה. עצם השוקית נקצרת כולה למעט חלקה העליון הסמוך לברך וחלקה התחתון היוצר את מפרק הקרסול. יחד עם העצם ניתן להעביר גם מקטע עור ושריר על מנת לכסות חסר של עור חיצוני או של רירית חלל הפה או לשחזור חלקי של הלשון. יתרונה של עצם השוקית הוא באפשרות שחזור המשנן בהמשך או אף במקרים מסוימים במהלך ניתוח הכריתה. ברוב המקרים, לא נותרת פגיעה תפקודית בשוק ורק הצלקות הן העדות היחידה לקצירת העצם.
מתלי עצם נוספים בהם נעשה שימוש לשחזור לסת תחתונה חלקי הם מתלה עצם מהאגן (iliac) או מתלה עצם מהשכמה (scapula). מתלה האגן יכול לספק כמות עצם גדולה לשחזור אולם עובי העצם בדרך כלל דק מכדי לאפשר השתלת שיניים. מתלה עצם השכמה מוגבל יותר בכמות העצם הניתנת לקצירה ומאפשר שחזור חסר קטן עד בינוני.

מידע נוסף על: ניתוח הצמדת אוזניים
מידע נוסף על: הזרקת שומן

דילוג לתוכן