שחזור לשון

הלשון הינה איבר שרירי המכוסה רירית וממוקמת בחלל הפה. מספר שרירים מרכיבים את הלשון ומאפשרים תנועה מורכבת בזמן דיבור ואכילה. לבד מזאת, בלוטות הטעם בלשון מצויות בלשון בלבד וממוקמות בשני השלישים הקדמיים שלה.חיים ביד סרטן הלשון

רירית חלל הפה החודרים ללשון, הינם הסיבה העיקרית לשחזור לשון חלקי. קיימים מומים מולדים המערבים את הלשון כמו בתסמונת דאון (Down) המצריכים הקטנת הלשון להתאמתה לחלל הפה לתפקוד תקין.
שחזור לשון משמעו בעצם שחזור של הנפח החסר בלבד במקרים בהם לא ניתן לסגור חסר קטן באופן ראשוני. במקרים בהם החסר מחייב השלמה של נפח הלשון הרי שניתן להשתמש במתלה כלומר מקטע עור ורקמת השומן הצמודה אליו המועברים לחלל הפה ומעוצבים מקומית ליצירה מחודשת של רקמת הלשון. במקרים בהם הגידול מפושט יותר הוא עלול לערב מבנים אנטומיים נוספים כמו רצפת הפה, חיך רך, ולוע.

שחזור לשון, כיצד?

מתלה אזורי אשר מאפשר שחזור לשון חלקי הינו שריר החזה הגדול אשר מועבר לחלל הפה יחד עם מקטע עור הצמוד אליו בתעלה תת עורית דרך הצוואר. העור הצמוד לשריר מקבל את אספקת הדם שלו מכלי דם העוברים דרך השריר המשמש נשא בלבד. מקטע העור מעוצב בתוך חלל הפה להתאמה לגודל החסר ומאפשר פעילות מיטבית של יתרת שרירי הלשון. שחזור לשון זה שימושי בעיקר באותם מקרים בהם לא ניתן להשתמש במתלה חופשי המועבר עם כלי הדם המזינים אותו ומחובר לכלי דם מקבלים בצוואר. שחזור על ידי מתלים חופשיים מתבצע על ידי שימוש במתלים של עור ושומן המועברים ממקומות כמו אמת היד, קדמת הירך, זרוע, גב, ועוד. השיקולים העיקריים בבחירת המתלה הם גודל החסר, נפח החסר, עובי רקמת השומן של המתלה ואורך כלי הדם המזינים אותו. ברוב המקרים ניתן לסגור את האזור התורם באופן ראשוני אולם באמת היד יש צורך בשתל עור.
שימוש במתלה חופשי מאפשר התאמה מיטבית של השחזור למבנה התלת מימדי המורכב של החסר בלשון ומבנים סמוכים לה כמו הלוע, או החיך הרך.
ראוי להזכיר כי ניתן להעביר שריר עם כלי הדם והעצב המפעיל אותו לשחזור לשון. חיבור של העצב לגדם העצב המפעיל את הלשון מאפשר את חידוש פעולת השריר המועבר לאחר מספר חודשים. שחזור לשון זה אינו מסוגל לשחזר את תנועתיות הלשון המורכבת ואינו יעיל יותר ביחס לשחזור תפקוד הלשון כמו בשחזור עם מתלה עור ושומן.

– צפו מסביר על ניתוח שחזור לשון:

מידע נוסף על: שחזור שד
מידע נוסף על: מתיחת פנים