שחזור שד

שחזור שד לאחר כריתה בעקבות סרטן השד הינה פעולה כירורגית מורכבת אשר ההחלטה לגביה הינה מורכבת לא פחות. ההחלטה לגבי שחזור שד הינה אישית בעיקרה ונעשית בשילוב עם הצוות המטפל הכולל את המנתח הפלסטי, כירורג השד והאונקולוג.

ניתוח שחזור שד בעקבות סרטן השד יכול להתבצע כיום במספר אופנים: מיידית כחלק מהניתוח לכריתת השד, לאחר מספר חודשים או לאחר מספר שנים. ההחלטה על כך נקבעת בהתאם לנתונים האישיים של החולה, הצורך במתן טיפולים משלימים כלומר כימותרפיה וקרינה, והעדפת האישה. שחזור שד מיידי מאריך את הניתוח לכריתת השד והופך אותו בחלק מהמקרים למורכב יותר, אך מקצר את מסלול השחזור המלא ומקטין את הפגיעה במראה החיצוני ודימוי הגוף של האישה.
לשחזור שדיים של האישה יש חשיבות רבה בהשלמת הדימוי הגופני כמו בהחזרת השלמות הגופנית אצל האישה.
ההחלטה לגבי שחזור השד מתקבלת באמצעות צוות שכולל את האונקולוג, הרופא המנתח שכורת את השד, הרופא המשחזר שהוא בדרך הפלסטיקאי וכמובן האישה עצמה. בין אם מדובר על שחזור מיידי או על שחזור מאוחר, בין אם מדובר על שחזור שד מלא או שחזור חלקי, קיימת תמיד עדיפות לשימוש ברקמות האישה לשחזור השד. ניתן כמובן להשתמש במשתל סיליקון אולם במקרים אלה עדיף להשתמש בהם כאשר קיימת מעטפת עור שד מספיקה על מנת להכיל את המשתל או באותם מקרים בהם לא ניתנה קרינה לאישה כטיפול משלים לאחר הכריתה.
להשלמת המראה של השד יש צורך לשחזור פיטמה, שמבוצעת לאחר מספר חודשים מאז הניתוח ובהמשך מבוצע קיעקוע של העטרה ליצירת המראה המושלם של השד.

אפשרויות שונות של ניתוח שחזור שד לאחר כריתה

שחזור שדיים חלקי כמו זו שלאחר כריתת גוש ממאיר מהשד אפשרי לעיתים על ידי שימוש ברקמת השד הנותרת לצורך עיצוב מחדש של מבנה השד, פעולה הקרויה אונקופלסטיקה. לעיתים החסר הנוצר בנפח השד הינו גדול מדי כמו במקרה של שד קטן ואז מתעורר הצורך בשימוש בהעברת רקמות ממקומות שונים כמו מתלה מהגב (Latissimus dorsi), מבית החזה או מתלים מאזורים מרוחקים יותר כמו הבטן (DIEP) או העכוזים (SGAP או IGAP). את הרקמות מעבירים עם כלי הדם המזינים אותם ואלה מחוברים לכלי הדם באזור השד בטכניקה מיקרוכירורגית. שחזור שד על ידי שימוש ברקמות עצמוניות מאפשר יצירת שד בעל מרקם ותחושה דומים לשד הטבעי ברוב המקרים, בייחוד במקרים לאחר הקרנה של השד הפוגעת באספקת הדם המקומית ובתוצאת השחזור.

שחזור שדיים על ידי שימוש במשתלים של סיליקון הינו השכיח ביותר הן בשחזור מיידי או מאוחר. במקרים בהם נותרת מעטפת עור מספקת ניתן לשחזר את השד על ידי הכנסת משתל מתחת לעור הנותר ומתחת לשריר החזה הגדול. במקרים בהם מעטפת העור אינה מספקת יש צורך בשימוש במשתל מתנפח או במרחיב רקמות שהוא משתל זמני אותו מרחיבים בהדרגה על ידי הזרקת מי מלח ובניתוח שני מוחלף במשתל סיליקון קבוע. כיום נעשה שימוש ביריעות דרמיס מסוג Alloderm או SurgiMend לחיזוק ותמיכה פנימיים של המשתלים בחלקו התחתון של השד המשוחזר.

תוצאת השחזור המיידי או המאוחר אינה סופית ונדרשים מספר חודשים או יותר מכך עד לקבלת המראה הסופי של השד. לכך כמובן משמעות בקביעת העיתוי הנכון להשלמת השחזור על ידי שחזור פטמה ועטרה והתאמת השד הבריא לזה המשוחזר. במקרה בו מבוצעת כריתה דו צדדית של השדיים, השחזור מורכב יותר אך השגת סימטריה הינה קלה יותר בדרך כלל.

צפו בד"ר אהרן עמיר מסביר על ניתוח לשחזור שד: בעקבות שחזור שדיים

שחזור שדיים

כדי להראות טוב בכל מצב!

שחזור שדיים נעשה בדרך כלל בעקבות ניתוח כריתת שד וכדומה. נתוח זה מחזיר לגוף את המראה הרגיל שלו, ותורם הרבה לאשה מבחינת הדימוי העצמי והתחושה העצמית.

מתי עושים שחזור שדיים?

שחזור שדיים נעשה כחלק משלים מטיפול כירורגי של כריתת שד. לא כל הנשים יודעים שאפשר להחזיר לחזה את הצורה המקורית שלו וכך להמנע מאי נעימות ומדימוי גוף שלילי. בעזרת שחזור שדיים לא ניתן להבחין כי נעשתה כריתה כלל.

יש לציין כי שחזור שדיים מתאים גם למי שסובלת מפגם בשדיים גם ללא רקע רפואי כלשהו, אלא לצורך אסתטי בלבד, כמו פגם מלידה, שדיים קטנות מדי או בעלות צורה לא טבעית.

בעקבות שחזור שדיים

ד"ר אהרון עמיר מציע שיטות שונות של שחזור שדיים כאשר כל שיטה מותאמת באופן ספציפי למטופלת, ולמצב החזה שלה. כירורגיה פלסטית מקצועית משיגה תוצאות רפואיות בטוחות עם מראה סופי מושלם.

לד"ר אהרון עמיר קורא לזה "שחזור לחיים", היות כי נשים רבות אבדו את השמחה ואת איכות חייהם בעקבות מצב רפואי נתון או בגלל מום מולד. התחושה הקשה של פגיעה באחד מאיברי הגוף, והרגשה של להיות "לא כמו כולם" פוגעת בנשים בעיקר במה שקשור אל מבנה החזה. בזכות טיפול מוצלח שחזור שד שמבוצע במרפאתו של ד"ר אהרון עמיר יכולות הנשים שוב לחייך אל העולם ולהרגיש כי התפקוד שלהן חזר להיות כבעבר.

כדאי לשמוע עכשיו עוד כאן באתר…

קראי עוד על: ניתוח להגדלת חזה
קראי עוד על: שחזור שד לאחר כריתה