שחזור שד לאחר כריתה

כריתת השד הכפולה של אנג'לינה ג'ולי משקפת את הגישה הנוכחית לניתוח שחזור השדיים לאחר כריתה. שחזור השד מתבצע במהלך ניתוח הכריתה עצמו, תוך כדי שימור של מירב מעטפת השד של המטופלת ואף שימור קומפלקס הפטמה והעטרה המאפשר במקרים המתאימים שחזור שד לאחר כריתה אופטימלי. במקרים בהם השד הנכרת גדול, יש צורך בהקטנת מעטפת העור ליצירת מבנה שד קטן ומעוצב.
הדרישה שקיימת היום לרמת ניתוחים פלסטיים גבוהה יותר, נובעת בחלקה מנשים צעירות שכמו ג'ולי בוחרות בכריתת שד  מונעת בגלל מוטציות בגן BRCA. נשים צעירות המגלות שהן נמצאות בסיכון גבוה למחלת סרטן השד ובוחרות להסיר את השדיים לפני שהסרטן יתפתח, מובילות את המגמה לחיפוש אחר אפשרויות טובות יותר לשחזור השד לכלל הנשים.
מיטב המנתחים המשחזרים מציינים שהליכי השיקום המיידי, שבהם שחזור השד מתחילים בזמן כריתת השד, והם כעת הסטנדרט האולטימטיבי לחולות סרטן השד. גישה זו מאפשרת שיתוף פעולה בין מנתחי השד למנתחים הפלסטיים לביצוע הסרת הסרטן ושחזור השדיים בעת ובעונה אחת, לקבלת מראה טבעי יותר.
ובכל זאת, האגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית מעריך שרק כ 30% מהנשים מודעות לאפשרויות שיקום השד לפני או בזמן כריתת השד. ד"ר Gary Arishta, מנתח שד מטקסס טוען שעבור רוב הנשים שיקום מיידי הוא אופציה ריאלית, אבל למרבה הצער לא תמיד מיידעים אותן על כך.

מהו שחזור שד?

שחזור השד לאחר כריתה הוא ניתוח שמיועד עבור נשים שביצעו כריתת שד מלאה או חלקית. ברוב המקרים מבוצע שחזור השד מייד לאחר הכריתה. אם כי בשל אילוצים רפואיים מתבצע הניתוח בשלב מאוחר יותר. בניתוח זה בונה המנתח המשחזר מחדש את מבנה השד, בשאיפה להביאו לסימטריה של גודל וצורה שהיו לפני הכריתה. במקרים בהם ניתן להגיע לסימטריה זו, יש צורך בהתאמת השד הבריא לשד המשוחזר על ידי ביצוע של הקטנה, הרמה או הגדלה באותו ניתוח. בניתוח זה ניתן להוסיף גם את שחזור הפטמה והעטרה, במקרים בהם משוחזר השד על ידי רקמות הגוף של המנותחת כמו על ידי העברת עור ושומן מהבטן התחתונה.

רוב הנשים שעברו כריתת שד מתאימות לעבור שחזור של השד. אבל, ייתכן כי במקרה שבו האישה עברה כריתה של גוש קטן יחסית בלבד אינה זקוקה לשחזור. במקרים המצריכים תיקון של החסר החלקי, מבוצע שחזור השד לאחר כריתת הגוש על ידי עיצוב מחדש של רקמת השד הנותרת בדומה לניתוח הקטנת שד. חשוב לציין כי את שחזור השד הזה מבצע מנתח פלסטי.
הבחירה לשחזר את השד היא שלך. נסי ללמוד כל מה שאפשר לפני שתקבלי החלטה. אין מקור ידע אחד שיכול לתת לך את כל העובדות או את כל התשובות שאת מחפשת עבורך. כדאי שיחד עם אדם הקרוב אלייך תפני לרופא המטפל ותעלי בפניו את כל השאלות והחששות שיש לך לגבי ניתוח הכריתה ושחזור השד.

סוגים של שחזור שד:

מספר סוגי ניתוחים יכולים לשמש לשחזור השד שלך. תוכלי לבחור במראה שד חדש בעזרת שימוש בשתל סיליקון, אתו ניתן לעצב את מראה השד החדש בשחזור שיעשה שימוש במעטפת מרקמות הגוף שלך (קטע העור הנותר מהשד,  העור והשומן שנלקח מהבטן, מהגב או מאזור אחר של הגוף אל אזור החזה), או בשילוב של שניהם.

סוגים של שתלים:

השתלים הנפוצים ביותר הם שתלים שמלאים בג'ל סיליקון.
שתלי הסיליקון הממולאים במי מלח – saline סטרילי אינם בשימוש לצורך שחזור שד אך משמשים כמרחיב רקמות במקרים בהם יש צורך בהרחבה ראשונית של מעטפת השד להכנסה עתידית של השתל הקבוע. המחקרים שנעשו לאחרונה מראים ששתלי סיליקון אלה לא מעלים את הסיכון לבעיות במערכת החיסונית ובשנת 2006 אישר ה-FDA שוב את השימוש בשתלי סיליקון אלה בארה"ב לצורך שחזור שד.

בדור החדש של שתלי הסיליקון נעשה שימוש בג'ל סיליקון צמיג יותר שנקרא cohesive gel. שתלים אלה שומרים על צורתם גם אם הכיסוי נחתך או נפתח. שתלים אלה אושרו בארצות הברית בשנת 2013, ובכל זאת ה-FDA דורש המשך עריכת ניסויים קליניים כדי להבטיח את הבטיחות שלהם.
חשוב לציין כי כיום נעשה שימוש מוגבר בשתלי דרמיס מעור אדם, חזיר או סינתטיים לתמיכה פנימית של שתלי הסיליקון תחת מעטפת עור השד המשוחזר.

קראי עוד על: ניתוח פלסטי
קראי עוד על: מנתחים פלסטיים