שחזור שפתיים

השפתיים הינם איבר חיוני לדיבור, אכילה, ובעל משמעות אסתטית גדולה. השפתיים מעוגנות ללסת העליונה וללסת התחתונה והמשכיות ללחיים. שריר השפה נמצא בין העור החיצוני לרירית הפנימית ומבנה זה מעניק להן אלסטיות רבה. שחזור שפתיים נדרש לאחר טראומה או לאחר כריתה של גידולים ממאירים בעיקר.

שחזור שפתיים, כיצד מתבצע?

שחזור שפתיים חלקי יכול לערב חלקים שונים של השפה כלומר עור, שריר, או רירית וכמובן שילוב שלהם. שחזור החסר החלקי בשפה התחתונה או העליונה יכול להתבצע במקרים רבים על ידי שימוש בחלקי השפה הנותרים. באופן זה, ניתן לנייד באופן מתוכנן היטב מקטעים של שפה, שהם מתלים של מרכיבי שפה שונים בהתאם לחסר. השלמת החסר נעשית תוך הסתמכות על אלסטיות הרקמות המקומיות ומיקום חתכים בהתאם לתת היחידות האסתטיות המרכיבות את השפה. ניתן להשתמש במתלים של אותה שפה לשחזור החסר או במתלה הנלקח מן השפה הנגדית לטובת השפה החסרה. יתרונם של מתלים אלה הוא בהיותם מתלים אשר משחזרים את הפעילות השרירית של השפה ועל כן מוגדרים כשחזור דינאמי. במקרים בהם החסר גדול מכפי הניתן לשחזור על ידי מקטעי שפה ניתן להוסיף מתלים מאזור הלחיים או הסנטר. מתלים אלה יכולים לכלול גם שריר בתוכם אולם בדרך כלל אינם מחזירים את פעילות שריר השפה. מתלים אלה מוגדרים שחזור סטאטי ופעילות שרירי השפה הנותרים מפצה בדרך כלל על חסר הפעילות של המתלים שהועברו.

במקרים בהם החסר של השפה הינו גדול מכפי הניתן לשחזור בקלות על ידי רקמות סמוכות, ניתן להעביר מתלים חופשיים עם כלי הדם המזינים אותם ולחברם לכלי דם באזור החסר בטכניקה מיקרוכירורגית. מתלים אלה אינם כוללים שריר ומאפשרים שחזור שפתיים של העור החיצוני או  הרירית הפנימית  או את שתי שכבות השפה גם יחד. השפה יכולה להיות מעורבת בגידול של חלל הפה ועל כן שחזור חסר גדול של חלל הפה יצריך שחזור מורכב שהמיטבי הוא שחזור שפתיים על ידי מתלה חופשי. המתלים בהם נעשה שימוש בדרך כלל לצורך זה הם מתלים חופשיים מן האמה, או הירך או בשילוב של מתלה עור ועצם השוקית (fibula) המעוצבים בהתאם לחסר המורכב.

מידע נוסף על: ניתוחים פלסטיים
מידע נוסף על: ניתוחי אף