מנתח פלסטי

מנתח פלסטי- עידן חדש:

שירותי הרפואה הולכים ומתקדמים ואיתם היכולת להציל חיים ולשמור על חיים בריאים. הדגש של הרפואה ומטרתה המרכזית נותרו כמובן הצלת חיים. עם זאת, העניין בשיקום וחזרה לחיים לאחר שלב הצלת החיים גדל בעקביות. יותר בתי חולים שמים דגש על המרכיב השיקומי המידי וארוך הטווח ומאפשרים למטופל לזכות בחיים חדשים של ממש. כל אלו והרפואה בכלל היו מתקשים להציל חיים ולהוביל לחזרה מלאה לתפקוד ללא הענף של ניתוחים פלסטיים. בכוחו של מנתח פלסטי מומחה להציל חיים ממש ולאפשר לצוותי הרפואה לעשות מה שצריך כדי להציל חיים. לאחר הסרת הגידול או טיפול ראשוני בטראומה, מנתח פלסטי יתקן את מה שנפגע כלפי חוץ ופנים, יבנה מראה ותפקוד מחודש ואתו חיים מחודשים.

כיצד עובד מנתח פלסטי

שירותיו של מנתח פלסטי יכולים להתקבל תוך ניתוחים שמטרתם המרכזית הינה השחזור הפלסטי והם נערכים רק לצורך כך. אלו עשויים להיות מורכבים ביותר ולכלול מספר ניתוחים בשלבים הכוללים התקדמות איטית ומתונה בשחזור האיבר הפגוע עד לכדי הגעה למראה והתפקוד הרצויים. דרך נוספת הינה שילוב מנתח פלסטי עם מנתחים אחרים ולאפשר את התיקונים הפלסטיים תוך כדי ניתוחים אחרים. למשל, ניתוח כריתת שד עבור חולת סרטן יכול להתבצע יחד עם שחזור השד ובכך למנוע מהחולה הרבה מאד עוגמת נפש ופגיעה בדימוי הגוף.

הקשר בין מנתח פלסטי ובין מטופל:

מנתח פלסטי הינו האומן המנהל את המערכה על שחזור המראה החיצוני או תיקונו. אכן, מדובר בניתוחים לכל דבר ושימוש באמצעים רפואיים אולם יש בכך גם מעבר. על מנתח פלסטי להיות יצירתי כדי להחליט כיצד לשחזר את מראה הפנים וכן להיות אומן של ממש כדי להצליח בפועל לבנות את הכיסוי החיצוני של אברי גוף פגועים. הקשר שבין המנתח למטופל חשוב מאד בהקשר זה. מנתח פלסטי הקשוב לרצונו של המטופל יגדיר יחד אתו את המטרה של הניתוח, ידון יחד אתו על התוצאה האפשרית ועל תהליך ההחלמה מניתוח פלסטי. כל אלו יוצרים בקרב המטופל תחושת נינוחות ובטחון לקראת התהליך ונכונות לקבל ברצון את השינוי במראה שלאחר הניתוח הפלסטי. היחס האוהד של מנתח פלסטי חשוב ביותר להצלחת התהליך, בייחוד בתחום רגיש זה.

מנתח פלסטי – סוגי התמחות שונים

באופן כללי, מנתח פלסטי מוכשר להתמחות בכירורגיה פלסטית בתחומים השונים בהם תחום זה מטפל. עם זאת, ישנו ערך מוסף לבחירת מנתח פלסטי שרכש מומחיות וכישורים ספציפיים באחד מתחומי הכירורגיה הפלסטית. למשל, בחירה במנתח פלסטי מומחה לשחזור ראש וצוואר מבטיחה למטופל מקצועיות רבה יותר וכן שימוש בטכניקות המתקדמות ביותר ובכלים העדכניים הקיימים כיום. ככל שישנה יותר התמקצעות לעומק, מנתח פלסטי רוכש מיומנות וניסיון רב בתחום מסוים לעומת התמקצעות לרוחב. מטופל שיבחר במנתח פלסטי בקיא ומיומן במיוחד בתחומו, יוכל להיות בטוח יותר במקצועיות העבודה ובהצלחת התהליך. יש לציין כי תחום הכירורגיה הפלסטית ניזון מהתקדמות אדירה שאינה עוצרת בכלים ובאמצעים ועל כן העדכניות של המנתח חשובה ביותר.
 

מה זה בעצם כירורג פלסטי ובמה הוא שונה מכירורגים אחרים בתחום הרפואה

כירורג פלסטי הוא רופא המתמחה בכירורגיה פלסטית. זהו תחום רחב ביותר, הנוגע לעיצוב, שינוי ושיקום של הגוף האנושי. מקור המילה "פלסטיקה" הוא מיוונית ומשמעותה עיצוב. תחום הכירורגיה הפלסטית מתעסק במגוון מקרים, ביניהם גם טיפולים אסתטיים משיקולי נוחות ויופי, אך יש ניתוחים אסתטיים המתבצעים משיקולים רפואיים, כמו למשל שחזור רקמות ואיברים לאחר כריתה או פציעה. הכירורגיה הפלסטית מטרתה לשקם את מראה הגוף אך בו זמנית גם את תפקודו. כירורג פלסטי בעל רישיון לכך הוא היחיד המורשה לבצע הליכים מסוג כזה.

לכירורגיה פלסטית חשיבות רבה, הן במובן של תפקוד הגוף באופן תקין והן במובן של הענקת דימוי גוף בריא למטופל/ת. מומחה לכירורגיה פלסטי נדרש להיות רופא מקצועי ומומחה במיוחד אך גם רגיש, נעים וסבלני, כיוון שברבים מהמקרים מדובר בהליך פיזי ונפשי גם יחד. בעבודתו, כירורג פלסטי משתמש, לרוב, ברקמות מתוך הגוף עצמו על מנת לשחזר או לתקן את האזור המבוקש על ידי המטופל/ת. עם זאת, קיימים ניתוחים מסוימים בהם נדרשת הכנסת שתלים חיצוניים לגוף על מנת לבצע את ההליך. ניתוחים פלסטיים יש לבצע אך ורק אצל כירורג פלסטי מומחה אשר מחזיק את כל התעודות והאישורים לכך.

ד"ר אהרן עמיר, מומחה בכירורגיה פלסטית. צרו קשר עוד היום וקבעו פגישת ייעוץ.

מידע נוסף על: מנתחים פלסטיים
מידע נוסף על: ניתוח פלסטי

דילוג לתוכן