סרטן הלסת

לסת היא איבר שאיננו מודעים לרוב כי יכול להתפתח בו סרטן. במהלך החיים אנחנו סובלים מכאבים שונים ושכיחים באיברי הגוף כמו: כאב ראש, אוזניים, ברכיים, גב, שיניים ועוד, אך כאבי לסת בדרך כלל הם לא מנת חלקנו. יש אנשים שסובלים מנעילת לסתות וחריקת שיניים אך לרוב זה נובע מחרדה ולחץ והטיפול בהתאם. אך מחלת הסרטן, מצידה, עלולה גם לפגוע באיבר זה ולסכן חיים. בגוף האדם קיימות שתי לסתות: לסת עליונה ולסת תחתונה, ושתיהן מהוות יחד את הבסיס הגרמי שלנו ממנו בוקעות השיניים.

האויב השקט- סרטן הלסת

גידולי לסת אינם שכיחים. מקור הגידולים בדרך כלל מהרקמות הרכות של הלסת או מהאפיתל הקשקשי המצפה את רירית הסינוס אשר בתוך הלסת. ייתכן גם מקור גרמי לגידולים המערבים את הלסת. יכולות לעבור שנים רבות עד שהחולה יגיע לבדיקה והגידול יכול להתפתח לממדים עצומים ללא סימנים מקדימים. ולכן, גילוי מוקדם של המחלה חשוב מאין כמוהו. רגישות ותשומת לב של החולה ושל הרופא המטפל הם תנאי חשוב לאיתור סרטן הלסת. יש לשים לב לסימנים כמו: דימום חוזר של האף, בליטות בלחיים, חוסר תחושה מתמשך בפנים, שיניים מתנדנדות ועוד. איתור הגידול, קביעת גודלו, סוגו ואופי הטיפול נקבעים לאחר בדיקות הדמיה, בדיקה של רופא אף אוזן גרון בחללי הפה והאף עם סיב אופטי וביופסיה. בנוסף, יש לשלול התפשטות גרורות לשאר חלקי הגוף ובעיקר לריאות.

התמודדות עם סרטן הלסת

לאחר הערכה של גודל הגידול, מיקומו, מצבו הכללי של החולה וסמיכות לשאר איברי הפנים מתחילים בטיפול. הטיפול השכיח הינו כריתה של הלסת בשילוב טיפול כימותראפי וקרינה. הטיפול משלב רופאים שונים כמו: כירורג פה ולסת, מנתח ראש וצוואר, מומחה לשיקום פה ולסת וכירורג פלסטי. כריתה מוגבלת של גידול קטן מאפשרת המשך חיים תקינים ואסתטיים תוך הפרעה מזערית. במידה והגידול התפשט לאיברים ורקמות אחרים הטיפול הופך למורכב יותר והכריתה כוללת מבנים אנטומיים נוספים. במקרה כזה, קיים צורך בשחזור נרחב יותר של רקמות רכות ועצם.

הפן הפסיכולוגי של סרטן הלסת

ללסת הממוקמת בחלל הפה והפנים תפקיד חשוב באכילה, שתייה ודיבור. פגיעה ונכות קשה בלסת עלולות לגרום לפגיעה משמעותית בדימוי האישי והחברתי של החולה ואף עלולות להביא למצב נפשי מורכב. שחזור הלסת העליונה והתחתונה הוא מרכיב חשוב בשיפור התחושה הנפשית והתפקודית.


ניתוחי שחזור לסת על ידי ד"ר אהרן עמיר מתמחה בשחזור לסת עליונה ולסת תחתונה ונותן מענה רחב ומקיף להתמודדות עם המצב בהווה. שאיפתו היא להצלחת הטיפול והובלה להחלמה ולאיכות חיים מקסימאלית.
 

שחזור לסת עליונה

כריתה חלקית של הלסת העליונה לא מצריכה בדרך כלל שחזור עם רקמות המטופל וניתן להסתפק בתותב קטן במקרים מתאימים. במידה והכריתה החלקית מערבת כריתה של רקמות רכות הצמודות אליה יש צורך בשחזור מורכב של הרקמות הרכות ואף העצם. כריתה מלאה מחייבת שחזור לסת עליונה שיכולה להתבצע על ידי תותבת תומכת עם או ללא שימוש במתלה חופשי המועבר לאזור ומחובר לכלי הדם בצוואר.

שחזור לסת תחתונה

הניתוח השכיח מבין שחזורי הלסת התחתונה הוא שחזור חלקי. השחזור ניתן לביצוע על ידי שימוש בפלטה מתכתית כאשר החסר ממוקם בחלק הצידי של גוף הלסת התחתונה או בזרוע הלסת. שחזור חלקי נעשה ברוב המקרים על ידי העברה של עצם השוקית יחד עם כלי הדם המזינים אותה, בדרך זו מתאפשר שחזור של עד מחצית הלסת התחתונה ואף מעט יותר מזה.

מידע נוסף על: ניתוח פלסטי
מידע נוסף על: כירורגיה פלסטית