סרטן הלשון

 

חיים ביד סרטן הלשון

אומרים שאחת ההנאות הגדולות בחיים היא אוכל. ואכן, חיינו סובבים סביב אוכל. אנחנו מבשלים, מדברים על אוכל, יוצאים לבילוי במסעדות, צופים בתכניות בישול ועושים דיאטה. אחד האיברים העיקריים בגופינו האחראי לרגש אותנו בתחום הקולינארי הוא הלשון, מדובר באיבר הטעם העיקרי

אומרים שאחת ההנאות הגדולות בחיים היא אוכל. ואכן, חיינו סובבים סביב אוכל. אנחנו מבשלים, מדברים על אוכל, יוצאים לבילוי במסעדות, צופים בתכניות בישול ועושים דיאטה. אחד האיברים העיקריים בגופינו האחראי לרגש אותנו בתחום הקולינארי הוא הלשון, מדובר באיבר הטעם העיקרי. את רוב שטחה של הלשון מעטרות פקעיות שקולטות את מולקולות האוכל ומעבירות אותן למוח, המתרגם אותו לטעם. מדובר באיבר קטן ששולט בבלוטות הטעם שלנו ומעורר אותם ובנוסף אחראי על הפקת צלילים בדיבור, נשיקות, הגנת השיניים וניקוי שטח חלל הפה.


סטטיסטיקות בקרב סרטן הלשון

היות וללשון תפקיד כל כך חשוב ומתוקף היותה השריר הפעיל ביותר בגוף, סרטן בלשון הוא סוגיה מורכבת. שכיחות סרטן מסוג זה נמוכה לעומת סוגי סרטן שונים, אולם שכיחותה גבוהה בהקשר של גידולי ראש וצוואר. גברים נוטים ללקות בסרטן הלשון יותר מנשים ביחס של 1:1.5 ורוב החולים הם מעל גיל חמישים. עישון, שתיית אלכוהול ווירוס הפפילומה נמצאו כגורמי סיכון עיקריים למחלה.

אבן בוחן לסרטן הלשון

סרטן הלשון בא לידי ביטוי על ידי הופעה של פצעים, דימומים, כאבים, שינוי בדיבור, קושי בבליעה ושינוי במרקם הלשון. כאשר מבחינים באחד מהסימנים הללו או בסימן מחשיד אחר על גבי הלשון יש לפנות לרופא אף אוזן גרון או למומחה לרפואת הפה. הרופא ישלח את המטופל לבדיקה גופנית ראשונית ולאחר מכן לבדיקות מקיפות לאפיון סוג הסרטן, מיקומו, גודלו והאם נשלחו גרורות לשאר הגוף.


טיפול מאפיין של סרטן הלשון

לאחר האבחון הרפואי יופנה החולה על ידי הצוות הרפואי לטיפול מתאים למצבו. הטיפול יכלול ניתוח, כאשר קיימות שלוש אפשרויות. הראשונה היא ניתוח להסרת גידול קטן מהלשון באופן נקודתי, המאפשר סגירה ראשונית של האזור. השניה היא הסרה של גידול רחב יותר עד הגעה לאזורים הבריאים אך אינה מאפשרת סגירה ראשונית. השלישית היא הוצאה של כל או רוב הלשון. לעיתים להליך הניתוחי מוסיפים קרינה וטיפול תרופתי לאחר מספר שבועות. במקביל, יש צורך בהתייעצות עם כירורג פלסטי מומחה לשחזורים לפני הניתוח כדי לתכנן את הכריתה ושחזור הלשון.


טיפולו של בשחזור לשון

שחזור לשון מאפשר שחזור של מקטע הלשון החסר במקרים בהם לא ניתן לסגור חסר קטן באופן ראשוני. במקרים בהם החסר מצריך השלמה של נפח הלשון ניתן להשתמש במקטע עור ורקמת שומן. המקטע העורי נקרא מתלה והוא מועבר לחלל הפה ומותאם שם לגודל החסר. השחזור מתבצע תוך מתן אפשרות לחזרה לפעילות מקסימאלית של יתרת שרירי הלשון ותפקוד מיטבי בדיבור ואכילה. מתלה אזורי הוא דרך אחת לשחזור לשון חלקי וזה מבוצע על ידי העברת שריר החזה לחלל הפה יחד עם מקטע עור הצמוד אליו דרך הצוואר. כלי הדם העוברים דרך השריר מספקים דם לעור הצמוד לשריר שמשמש נשא לקטע העור המותאם לחסר בלשון. מתלה חופשי הוא אפשרות אחרת לשחזור לשון, ומקטע העור והשומן מועבר עם כלי הדם המזינים אותו לצוואר, שם הוא מחובר לכלי דם בצוואר. השחזור עם מתלה חופשי מתבצע על ידי שימוש במתלים של עור ושומן המועברים מאמת היד, קדמת הירך, זרוע, גב ועוד. השימוש במתלה חופשי מאפשר התאמה מיטבית למבנה המורכב של החסר בלשון ולאיברים הסמוכים לה כמו הלוע והחיך הרך. ניתן גם להעביר שריר עם כלי הדם המזינים אותו והעצב המפעיל את השריר לצורך שחזור לשון, אך ראוי לציין כי שחזור זה איננו מסוגל לשחזר את תנועתיות הלשון המורכבת ולכן אינו עדיף על שחזור עם מתלה של עור ושומן.

מידע נוסף על: 
שחזור שד לאחר כריתה
מידע נוסף על: ניתוח עפעפיים

דילוג לתוכן