סרטן הפה

חייך, הכל לטובה!. זו נשמעת סיסמא נבובה אבל כשמפנימים אותה אפשר בהחלט לשנות תפיסות חיים. מחקרים רבים מראים שחיוך וצחוק משפרים את איכות החיים ואף מאריכים אותם. חיוך הוא לא רק סממן חיצוני יפה, הוא גם גורם למוח לייצר אנדורפינים שמשפרים את מצב הרוח ומפחיתים את תחושת הכאב הפיזי והנפשי.

חייך, הכל לטובה! זו נשמעת סיסמא נבובה אבל כשמפנימים אותה אפשר בהחלט לשנות תפיסות חיים. מחקרים רבים מראים שחיוך וצחוק משפרים את איכות החיים ואף מאריכים אותם. חיוך הוא לא רק סממן חיצוני יפה, הוא גם גורם למוח לייצר אנדורפינים שמשפרים את מצב הרוח ומפחיתים את תחושת הכאב הפיזי והנפשי. הפה משרת את האדם למטרות חיוניות כמו: דיבור, שתייה, אכילה ואהבה, אך חיוך רחב הוא מפתח להתמודדות חיובית עם העולם. במקרה וחלית בסרטן חלל הפה ונשקפת סכנה לחיוכך היפה כדאי ראשית להבין במה מדובר ומהו סרטן הפה. שנית, להבין מהן הדרכים לשחזור הפה ולחיוך רחב יותר אחרי המחלה.

 

בדיקה אצל רופא שיניים יכולה להציל לך את החיים

בדיקה שגרתית אצל רופא שיניים יכולה לאבחן את סרטן הפה. חלל הפה הוא אחד המקומות בהם ניתן לגלות סימנים מקדימים למחלות רבות. חלל הפה מהווה מראה לבריאות הגוף. סרטן הפה יכול להופיע כגידול על גבי החניכיים, רירית הפה, הלוע והשפתיים. מדובר באחת המחלות הממאירות והשכיחות בגוף האדם כאשר מדובר בסרטן שמקורו בעור החיצוני, ונדיר יותר כאשר מקור הגידול בריריות חלל הפה. המודעות הנמוכה לסרטן הפה גורמת לכך שרוב הציבור לא מכיר את המחלה ולא עוקב אחר הסימנים שיכולים לרמז על בעיה. כאשר מגלים נגע בחלל הפה או על השפתיים החיצוניות שלא מחלים אין להתעלם ממנו. יש לגשת לרופא ולבדוק האם מתפתחת בגוף מחלה ממאירה. הגילוי המוקדם חשוב לעין שיעור בטיפול בסרטן הפה והעלאת סיכויי ההחלמה.

לשמור על הפה

הנסיבות המביאות לגידולים בחלל הפה לא ידועות תמיד. נמצא שיש קשר בין סרטן הפה לבין חשיפה לשמש, שתיית אלכוהול בכמות רבה, עישון על כל סוגיו ולעיסת טבק. סרטן הפה תוקף לרוב גברים מעל גיל חמישים אבל הוא אינו חס גם על נשים וילדים.

דרכי הטיפול בסרטן הפה

הטיפול בסרטן הפה יכול להתבצע בשלושה אופנים: האופן הראשון הוא ניתוח להוצאת הגידול, האופן השני הוא הקרנות, והאופן השלישי על ידי טיפול כימותראפי. הטיפול השכיח בסרטן הפה הוא ניתוחי ומצריך הסרה של הגידול. כימותרפיה היא הטיפול הפחות שכיח במקרה של הסרטן הפה. חשוב לציין שגילוי מוקדם של סרטן הפה יכול להעלות את שיעורי ההחלמה לשמונים עד תשעים אחוזים.

ההיבט הנפשי
הפה אחראי לפעולות תפקודיות של האדם. במקביל להיבט התפקודי עלול להיווצר קושי עצום עם התמודדות בפגיעה חיצונית במרכז הפנים. מדובר בפגיעה שכמעט ואין אפשרות להסתיר אותה שכן הפנים חשופות לכל. ולכן בטיפול בסרטן הפה יש צורך בשילוב של כמה ענפי רפואה כמו: רופאי כירורגיית פה ולסת, מנתחי ראש וצוואר, וכירורגים פלסטיים לשיקום פנים.

ניתוחי השחזור של

ניתוחים אלה המבוצעים על ידי ד"ר אהרן עמיר מתאימים לכל מי שאיכות חיים, תפקוד פיזי ומראה אסתטי חשובים עבורו. במידה ויש צורך בתיקון אסתטי או שחזור של אחד מאיברי הפה שנפגע על ידי סרטן הפה ניתן להיעזר בד"ר אהרון עמיר. הניתוחים המבוצעים על ידו הם: שחזור לשון, שפתיים, לוע (כולל חיך רך), לסת עליונה ולסת תחתונה. לאחר זמן החלמה של מספר שבועות עד חודשים ולאחר ריפוי מלא ניתן לחזור ולחייך.

מידע נוסף על: כירורגיה פלסטית
מידע נוסף על: מנתחים פלסטיים