סרטן השד

סרטן השד: סוף מיוחל יכול להיות התחלה חדשה

השדיים הנשיים הם סמל מובהק לנשיות. גודלם של השדיים, חשיפתם וזקיפותם הוא תלויי תרבות מקומית. משחר ההיסטוריה היוו שדי האישה סמל לפריון והשראה אמנותית. בתרבות המערבית נתפסים שדי האישה כמושא יופי שופע מיניות וכסמל אימהי שופע חלב מזין.

השדיים הנשיים הם סמל מובהק לנשיות. משחר ההיסטוריה היוו שדי האישה סמל לפריון והשראה אמנותית. בתרבות המערבית נתפסים שדי האישה כמושא יופי שופע מיניות וכסמל אימהי שופע חלב מזין. גודלם של השדיים, חשיפתם וזקיפותם הוא תלויי תרבות מקומית. יש מקומות שחזה שופע ונשפך נחשב ליפה ויש מקומות שחזה קטן ונערי נחשב למודל יופי. יש מקומות שנהוג להסתובב כשהשדיים חשופים ויש מקומות שנהוג לעטוף אותם בחזייה וחולצה. כל מקום והקוד התרבותי שלו, אך אין ספק שבכל העולם שדי האישה הם עניין מרכזי הסובב משמעויות שונות, מיוחדות וטובות.

אליה וקוץ בה- סרטן השד

על אף ההקשרים החיוביים הטומנים בחובם שדי האישה, מתווספת למשוואה נקודה כואבת והיא סרטן השד. מדובר באחת המחלות השכיחות בעולם המערבי ובישראל בפרט. בישראל מאובחנות מדי שנה כ- 4000 נשים חולות במחלת סרטן השד. סרטן שד פוגע גם בנשים בגיל שלושים כיום ולכן ככל שהגילוי יהיה מוקדם יותר כך הסיכוי לריפוי גבוה יותר, מודעות ובדיקות מוקדמות הן מדד חשוב באבחון וריפוי המחלה. סדר הפעולות הנדרשות מכל אישה הינו בדיקה עצמית ומעקב אחר גודל השד ומרקמו, בדיקה תקופתית אצל כירורג שד וממוגרפיה. כמובן כי כל אישה צריכה להתחשב בגילה ובקבוצת הסיכון בה היא נמצאת.

אכזריותה של הסטטיסטיקה

במידה והסטטיסטיקה חלה גם עלייך, וחלית בסרטן השד, בשלב המוקדם של טיפול בסרטן השד מתבצעת הסרה של המקום הנגוע בסרטן. במידה וחלה התפשטות לאזורים אחרים בגוף יש להכחיד גם אותם. קיימות מגוון שיטות טיפול להתמודדות עם סרטן השד: טיפול קרינתי, טיפול ביולוגי, טיפול הורמונאלי, טיפול כימי וטיפול כירורגי. הטיפול נקבע לפי הבדיקות המוקדמות לאיתור המחלה ושלביה. כמו כן נלקחים בחשבון מספר גורמים המשפיעים כאשר מדובר על סרטן שד: גילה של האישה, סוג ואופי הגידול, קצב התפשטותו בגוף ומצבה הבריאותי.

ההליך הניתוחי

אם הרופאים השותפים לתהליך החליטו כי טיפול בסרטן השד הנכון עבורך, לפי כל המשתנים הנבחנים, הוא הליך כירורגי אזי קיימים שני סוגי ניתוחים. הראשון הוא ניתוח משמר שד, והשני הוא ניתוח כריתת שד. ניתוח משמר שד מיועד לנשים אשר הגידול הסרטני בשד שלהן קטן יחסית לגודלו של השד, ובנוסף להוצאת הגידול מוציאים גם חלק מן הרקמה של השד. בדרך זו יש פגיעה קלה במראה השד, ובעזרת שיתוף פעולה עם מנתח פלסטי ניתן לשמר את מראה השד. לכן, התייעצות צמודה עם מנתח פלסטי מיומן היא אלמנט חשוב מאוד במקרה של סרטן שד. ניתוח כריתת שד מתבצע כאשר רופא מחשב את כל הנתונים כמו: גודל השד, מיקום הגידול, גודלו ודרגת המחלה, ומחליט שזה הטיפול הנכון ביותר עבור האישה. במידה ויש צורך בהסרה מלאה, חשוב מאוד להתייעץ עם כירורג פלסטי לגבי אופן וזמן ביצוע ניתוח שחזור שד.

שירותי שחזורי שדיים של ד"ר אהרון עמיר

במידה והחלטת לשחזר את שדייך לאחר ניתוח כריתת שד כדאי שתדעי שקיימת אפשרות לשחזור מיידי, כחלק מהכריתה, או כעבור מספר חודשים ואף שנים. זה תלוי במצב הרפואי שלך וברצונך. במידה וקיימת אפשרות רפואית כדאי ורצוי לשחזר את השד סמוך לכריתה, כך מתקצר מסלול השחזור והרגשות הנשיים השליליים שמתעוררים כחלק מהפגיעה בדימוי הגוף יכולים להצטמצם. כמו שנפשך והדימוי הנשי החיצוני נפגעו וזקוקים לזמן התאוששות וצמיחה נפשית, כך גם השדיים. ייקח זמן, כמה חודשים ואף יותר, עד קבלת המראה הסופי והיפה של השד.

מידע נוסף על: מתיחת פנים
מידע נוסף על: ניתוחי אף

דילוג לתוכן