שחזור צוואר

הצוואר מכיל בתוכו מבנים אנטומיים חשובים כמו כלי דם ראשיים, עצבים, וושט, קנה הנשימה ועוד. חסרים באזור הצוואר עלולים להיגרם לאחר כריתה של גידולים בעיקר ממאירים או לאחר פציעה כמו למשל כוויות. צלקות לאחר ניתוחים באזור זה עלולות לגרום להפרעה בתנועתיות הצוואר ומצריכות תיקון ניתוחי כמו שחזור צוואר לעיתים.

שחזור צוואר, כיצד?

שחזור צוואר מתאפשר על ידי שימוש במתלי עור מקומיים לצורך תיקון של צלקות מכווצות המגבילות תנועה או מהוות הפרעה אסתטית משמעותית. ניתן לטפל בצלקות כאלה על ידי מתיחה וגיוס של עור סמוך על ידי ניפוח של העור הסמוך לאזור המצולק על ידי הכנסת בלון (מותחן רקמות) מתחתיו בניתוח שחזור צוואר ראשון, בלון זה מנופח על ידי הזרקה הדרגתית של מי מלח פיזיולוגיים דרך שסתום המחובר לבלון ומונח גם הוא מתחת לעור במשך מספר שבועות. בניתוח שחזור צוואר שני, מוסר הבלון והעור המורחב מוזז לאזור המטופל.

כאשר החסר גדול יש צורך בהעברה של מתלים של שריר עם עור או בלעדיו מאזורים סמוכים כמו מבית החזה או הגב. מתלים אלה כוללים את שריר החזה הגדול או את שריר הטרפציוס מאזור הגב העליון.
באותם מקרים בהם לא ניתן לעשות שימוש במתלים מאזורים הסמוכים לצוואר יש צורך בהעברה של מתלים חופשיים. מתלים אלה מועברים עם כלי הדם המזינים אותם ואלה מחוברים לכלי דם מקבלים באזור החסר בטכניקה מיקרוכירורגית. מתלים בהם נעשה שימוש הם מתלי עור ושומן מאזור קדמת הירך או הגב למשל או מתלי שריר מהגב.

מידע נוסף על: ניתוח הצמדת אוזניים
מידע נוסף על: כירורגיה פלסטית

דילוג לתוכן