ניתוח שחזור אף

ניתוח שחזור אף מעמיד אתגר בגלל מיקומו של האף במרכז הפנים. מיקום המדגיש את משמעותו האסתטית ואת משמעותו התפקודית בעיקר בשמירה על מעבר האוויר בנשימה. האף הינו מבנה דמוי פירמידה הנתמך על ידי שלד גרמי וסחוסי. שלד האף מכוסה חיצונית על ידי עור ומבפנים מצופה ברירית.

חלל האף מופרד על ידי מחיצה סחוסית וגרמית המצופה ברירית משני צידיה ובכל דופן צדדית גרמית יש מבנים גרמיים עדינים הבולטים לחלל האף הקרויים קונכיות. תפקידם להגדיל את שטח מגע האוויר עם הרירית ולווסת את מהירות מעבר האוויר, הטמפרטורה, והלחות.
ניתוחי אף חלקי או מלא נדרש בעקבות טראומה או בעיקר לאחר כריתת גידולים שפירים או ממאירים. מומים מולדים אשר מערבים את האף אינם שכיחים יחסית אולם גם כאן יש צורך בתהליך של שחזור אף בהגדרה. ראוי לציין כאן כי גם עיוותים מבניים חיצוניים  או פנימיים באף אשר נוצרים לאחר ניתוחים לשיפור המראה האסתטי של האף מצריכים גישה ניתוחית משחזרת. גם במצבים אלה יש צורך בשחזור של השלד הסחוסי או הגרמי ולעיתים גם בשחזור של הציפוי הפנימי של האף.
העיקרון המנחה בניתוח שחזור אף הוא לנסות ולשמור על המראה האסתטי תוך הקפדה על שחזור יחידות אסתטיות המרכיבות את האף. שחזור כזה יאפשר את מיקום חתכי הניתוח באופן שישתלבו במבנה האף.

ניתוח שחזור אף – מה מבצעים?

שחזור אף חלקי ניתן לביצוע על ידי שימוש במתלי עור מקומיים אותם מסובבים מאזורים הסמוכים לחסר, כמו באף, לחי, ומצח. שחזור חלקי של ציפוי הרירית הפנימית של האף ניתן לבצע על ידי שימוש במתלי רירית מתוך חלל האף עצמו או גם מרירית של השפה העליונה אותה ניתן להעביר בתעלה דרך רצפת האף. שחזור חלקי מחייב לעיתים גם שחזור של השלד הסחוסי או הגרמי למבנה האף אותו משחזרים. במקרה זה ניתן להשתמש בסחוסים הנלקחים ממחיצת האף או מהאוזניים ללא פגיעה משמעותית באזורים התורמים. אזורים תורמים נוספים למבנה השלד של האף הם סחוסי הצלעות או מקטע של לוחית חיצונית מעצם גולגולת.

שחזורים של חסרים גדולים יותר של האף כמו מחצית האף או שחזור אף מלא ניתנים לביצוע תוך שימוש במספר מתלים מקומיים שחלקם יועבר לצורך יצירת הציפוי הפנימי של האף ומתלה גדול של עור המצח מועבר מעל לכל המתלים. שלד האף הסחוסי משוחזר עם שתלי סחוס על מנת לכסותם וליצור מראה אחיד. במקרה בו לא ניתן לעשות שימוש בעור המצח יש צורך בהעברה של מתלה חופשי ולחברו לאספקת הדם המקומית בשיטה מיקרוכירורגית. מתלה הבחירה במקרה זה הוא מתלה הנלקח מאמת היד, כאשר אזור החסר באמה נסגר על ידי שתל עור. גם כאן יש כמובן צורך בשחזור מתאים של השלד הסחוסי על מנת לקבל מבנה יציב ואסתטי.
חשוב לציין

ראוי לציין כי בחלק גדול מהניתוחים המשחזרים של האף יש צורך בניתוחים נוספים על מנת לקבל תוצאה מיטבית הן ביחס לתפקוד מעבר האוויר והן ביחס למראהו האסתטי. בניתוחים אלה מבוצעות פעולות כמו דיקוק של המתלים, ניתוק של גבעול המתלה, תיקון צלקות, והשתלת סחוסים נוספים במידת הצורך.

צפו בד"ר אהרן עמיר מסביר על ניתוח שחזור אף:

מידע נוסף על: ניתוח עפעפיים
מידע נוסף על: ניתוח הצמדת אוזניים