שחזור ארובות עיניים

ארובות העיניים הינן המבנה הגרמי בו מונחת העין עם כלי הדם, העצבים והשרירים המזיזים את גלגל העין. מבנה זה מהווה בצדו העליון חלק מבסיס הגולגולת, והדופן הפנימית פונה לחלל האף ולתאים המאווררים (סינוסים) של האתמואיד.

בחלקה התחתון מהווה ארובת העין את גג החלל (סינוס) של הלסת העליונה. את ארובת העין מכסים העפעפיים העליונים והתחתונים ומגנים על גלגל העין. נזק לדפנות ארובת העין יכול להיגרם עקב פציעה, או לאחר כריתת גידולים החודרים והורסים את המבנה הגרמי העדין של ארובת העין או את הרקמות הרכות סביבו. שחזור ארובות עיניים והמבנה הגרמי שלהם חשוב לעיתים לצורך החזרת הסימטריה לפנים ולעיתים לצורך באיזון מנח העין. שחזור הרקמות הרכות סביב מבנה זה בעל חשיבות בכיסוי המבנה הגרמי או, כמו בשחזור עפעפיים, לצורך הגנה על גלגל העין. במקרה בו חסר גלגל העין יש חשיבות בשימור חלל ארובת העין על מנת לאפשר שימוש בתותב עין מתאים.

שחזור ארובות עיניים, איך?

שחזור ארובות עיניים גרמי אפשרי על ידי שימוש בעצם הגולגולת אשר מועברת כשתל עצם או כמתלה עצם עם כלי הדם המזינים אותה. הבחירה בין שתי אפשרויות אלה נעשית בדרך כלל על פי המתאפשר ממצב המטופל. בכל מקרה, מדובר בכמות עצם מוגבלת יחסית ויכולת עיצוב העצם הינה מוגבלת כאשר מדובר בחסר תלת מימדי ומורכב. בחסרים כאלה נעשה שימוש בדרך כלל במשתלים סינתטיים מרשת מתכת טיטניום המעוצבת בניתוח להתאמה לחסר או במשתל ייעודי המיוצר על פי הדמיית CT מפוליאתילן (Medpor) או פולימר של מתיל-מתאקרילאט וקאלציום הידרוקסיד (HTR). שימוש במשתלים ייעודיים כאלה אפשרי רק במקרים בהם קיים חסר קודם לניתוח המשחזר. במקרים בהם קיים צורך בתיקון של חסר באחת מדפנות הארובה ניתן להשתמש גם בלוחית סחוס הנלקחת ממחיצת האף הסחוסית. כמו כן, ניתן להשתמש במשתלים סינתטיים לצורך תמיכה של גלגל העין מבפנים.
גג הארובה הינו ייחודי בהיותו גם בסיס הגולגולת באזור זה ועל כן מחייב שחזור ארובות עיניים אשר ימנע צניחה של רקמת המוח למטה או דלף של נוזל המוח (CSF) המלווים בסכנה לזיהום מסכן חיים של קרומי המוח או המוח עצמו. במקרים אלה יש צורך באיטום מלא של בסיס הגולגולת על ידי שימוש ברקמות רכות מתאימות. קרום המוח באזור זה ניתן לתיקון על ידי שתל יריעה דקה של מעטפת שריר הנקצרת מאזור הירך ונתפרת לשולי החסר במעטפת המוח. במקרים אלה יש צורך גם בשכבת איטום נוספת המועברת למקום על ידי שימוש בשריר הלעיסה מהרקה או על ידי העברה של מקטע שריר עם כלי הדם המזינים אותו ומחוברים לכלי דם מקבלים באזור הרקה בטכניקה מיקרוכירורגית. ניתן להעביר גם את מעטפת השריר מהירך עם כלי הדם המזינים אותה כמתלה וכך לקבל שחזור רב שכבתי עם אספקת דם ישירה.

בכל המקרים בהם מבוצע שחזור ארובות עיניים גרמי קיימת חשיבות לשחזור הכיסוי המקומי על ידי רקמות רכות. ניתן להשתמש במתלים של רקמות רכות אותם ניתן להעביר מאזור הרקה או הקרקפת, אולם לעיתים נוצר צורך בהעברת מתלים חופשיים של שריר או עור עם כלי הדם המזינים אותם ואלה מחוברים לכלי דם מקבלים באזור בטכניקה מיקרוכירורגית.
ניתוח עפעפיים מלא הינו מורכב ביותר וקשה להשיג תפקוד תקין של מבנים עדינים אלה. שחזור חלקי של העפעפיים הינו אפשרי על ידי שימוש במתלים מקומיים מהעפעפיים השכנים או מהאזורים הסמוכים כמו מצח או רקה. במקרים מסוימים יש צורך גם בשימוש בשתלים של סחוס הנלקחים ממחיצת האף הסחוסית או מסחוסי האוזניים לתמיכה של העפעפיים המשוחזרים. באותם מקרים בהם חסר גלגל העין וכן חסרים העפעפיים שחזור עם תותב של גלגל העין אינו אפשרי ועל כן יש מקום לשחזור עם תותב חיצוני מסיליקון אשר ניתן להצמדה עם דבק או מחובר על ידי יתדות מתכת המחוברים לעצמות הארובה לצורך חיבור מהיר עם מגנטים או צמדן מתאים.

מידע נוסף על: שחזור קרקפת
מידע נוסף על: כירורגיה פלסטית

דילוג לתוכן